143 lijk recht kan worden vervolgd onder eiken houder, zou zijne volle kracht behouden. Ook voor het vervolg zouden de registers open staan voor alle beweringen en aanspraken. Verkrijgingen, die op een feit berusten, vooral erfopvolging en verjaring, zouden de veilig heid van de registers blijven ondermijnen. Slechts de regel, dat alleen openbaargemaakte vonnissen en akten onder de levenden werken tegen derden, zou meer algemeen toegepast worden. De veelschrijverij aan onze bewaringen x) verergert door de uitbreiding van het aantal overteschrijven stukken. De opeenhooping van een eindeloos getal akten heeft aan de archieven reeds een ontzag- wekkenden omvang gegeven. Tegenover de bekorting of vergemak kelijking van het onderzoek voor zoover dit anders buiten de registers moet ingesteld worden staan de toenemende kosten voor inzagen en afschriften. Hoe meer het stelsel in deze richting vol maakt wordt, des te grooter wordt de berg stukken, die voor elke ver vreemding of bezwaring behoort doorgeworsteld te worden, zonder ooit meer dan eene betrekkelijke zekerheid te verkrijgen. De beginselen van ons stelsel druischen in hunne gevolgen lijn recht in tegen de richting der maatschappelijke ontwikkeling, tegen den geest van onzen tijd, die in alle verkeer snellen en gemakke- lijken omzet van goederen met geringe kosten eischen. Daarom kan in eene verbetering van het negatieve stelsel de toekomst niet ge legen zijn. D.e hooge kosten, vallende op den omzet van onroerende goede ren, ontstaan voor het grootste deel door belastingen, vooral door de mutatierechten. Sinds lang worden deze algemeen veroordeeld om dubbele reden. Vooreerst werken zij als belastingen onrechtvaardig. Zij treffen vooral den kleinen man. Zij vergen een ondragelijk offer van hem die noodgedwongen, bijv. wegens achteruitgang in zaken, of ter uitkeering van het moederlijk erfdeel aan zijne kinderen, tot den verkoop van onroerend goed moet overgaan, terwijl groote grond bezitters hun grond zelden verkoopen. In naam betaalt de kooper, Zie A. Moll. De toekomst der registers van registratie en van hypothe ken, Tijdschr. v. Kad. en Landmeetk. II blz. 71.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 148