143 inderdaad de verkooper het gelag. Wordt een onroerend goed her haaldelijk overgedragen, dan slokken de onkosten de volle waarde er van in. x) In de tweede plaats belemmeren die kosten de ontwikkeling van de landbouwnijverheid, daar zij een eigenlijken handel in onroerend goed onmogelijk maken en daardoor beletten, dat de grond in han den komt van hen, die er de grootste productiviteit aan weten te geven. De toekomst van den landbouw is gelegen in de intensieve cultuur. Alleen daardoor kan het hoofd worden geboden aan de behoeften der steeds wassende bevolking, zonder geheel afhankelijk te worden van invoer uit minder bevolkte werelddeelen. Intensieve cultuur zal aan vele handen werk geven, den beden- kelijken stroom van werkloozen naar de steden temperen of doen ophouden, het pauperisme en de ontevredenheid onder de stadsbe volking verminderen. De welvaart van het platteland is de wel vaart der steden. De landbouwnijverheid is de hartader van ons volksbestaan. Hare bloei verhoogt ook de draagkracht voor belas tingen der geheele bevolking. Intensieve cultuur zal op den duur alleen door den ontwikkelden eigenaar, niet door den huurder kunnen gedreven worden. Zij ver mindert de mogelijkheid voor den kapitalist, grond te koopen uit sluitend voor soliede geldbelegging. Wel vordert intensieve cultuur medewerking van kapitaal, doch meer in den vorm van eigen- of van bedrijfskapitaal, om in dienst van den arbeid den bodem vrucht baar te maken. Voorwaarden daartoe zijn: gemakkelijk en onkostbaar verkeer met onroerend goed, volkomen rechtszekerheid van den eigendom, toe vloeiing van kapitaal tegen lage rente en op korte termijnen van aflossing, kortom, een gezond grondcrediet. Aan die voorwaarden voldoet het Torrens-stelsel uitnemend. Het grondboekstelsel geeft wel rechtszekerheid, doch de formaliteiten en Eene belangrijke verhandeling over de waarde onzer registratiebelasting" van de hand van Mr. M. W. F. Treub vindt men in het Weekblad v. Not. en Reg. Nos van 16 Maart 1890 en volgende.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 149