145 den koopprijs hebben voldaan, kapitalen in den grond hebben ge stoken om dien te verbeteren, of hunne goede trouw steunde op een ernstig onderzoek naar het recht van hunne voorgangers, of het bepaald onmogelijk was, het betwistbare van het recht van B te kennen, dat alles doet niets ter zake! Ook in het grondboekstelsel zegeviert A over B. Komt de nietig heid van het testament aan het licht, dan moet B wijken, al is hij als eigenaar in het grondboek vermeld. Doch het recht van C is hier sterker dan dat van A, blijkens het grondbeginsel Wie te goeder troa,wkrachtens geldige overeenkomst, venverft van den ingeschreven eigenaarverkrijgt door inschrijving het onomstoote- lijk zakelijk recht. A verliest dus door de handeling van B het zakelijk recht. Wist C echter, dat B geen eigenaar was, of onbevoegd was om te ver vreemden, of had hij dit kunnen weten door een onderzoek in het grondboek, of had de overdracht om niet plaats, dan wordt de goede trouw van C niet erkend en het recht van A beter geacht dan het zijne. Velen hier te lande scheppen zich een onjuist beeld van het grondboekstelsel; zij vormen zich eerst een abstract begrip van absoluut recht, redeneeren dan voort op dit in de lucht zwevend begrip, en komen natuurlijk tot allerlei onjuiste gevolgtrekkingen. Door in het absolute van het grondboekrecht, in de formeele waarheid van het ingeschrevene het hoofdbeginsel te zoeken en bij gevolg in elke beperking daarvan eene verzwakking te zien, ver warren zij het werktuig met het produkt, het middel met het doel. Het ligt voor de hand, dat het formeele in het grondboekrecht middel is, geen doel. Doel is: volkomen rechtszekerheid voor derden die met een goede trouw, welke op onderzoek in een openbaar register steunt, hunne kapitalen aan den grond toevertrouwen. De rechtszekerheid begint in het grondboekstelsel alzoo daarwaar het algemeen belang begint. Het algemeen belang wordt door het l) „Die Rtlcksicht auf den Verkehr erheischt nur den Schutz des Dritten, der in Unkenntnisz der wirklichen Sachlage von dem zu unrecht Eingetrage- nen erwirbt." (Motive z. d. Entwurfe e. bürg. Gesetzb. f. d. Deutsche Reich III S. 139). Tijdschrift v. Kad. en Landmeetk. 1890. 10

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 151