147 stelsel is praktisch geringer, dan men wellicht uit de rechtsbeginselen zou opmaken. Door de waarborgen, die het laatsgenoemde aan biedt, komt krenking der rechten van den eigenaar hoogst zelden voor. Bovendien wordt hem schadevergoeding toegekend, indien hij nadeel lijdt door de werking der wet. Overigens komt het mij voor, dat de mechaniek van het Torrens stelsel zeer wel op het grondbeginsel van het grondboekstelsel kan worden toegepast. Voert men het element der goede trouw in, dan laat men wel de onaantastbaarheid van het certificaat en daar mede een der grootste eigenaardigheden van het Torrens-stelsel varen, doch tegenover derden, tegenover het algemeen belang zou dit geen bezwaar opleveren, evenmin als in het grondboekstelsel. Slechts het aantal gevallen, waarin verzet kan worden aangeteekend, zou worden vermeerderd, daar het zakelijk recht onder de tweede hand zou kunnen vervolgd worden op grond van nietigheid of ongel digheid van den titel van verkrijging. Het zou alsdan regel worden, dat een kooper of geldschieter zich vooraf overtuigde, dat geen caveat was ingekomen. Maar nu de groote vraag: hoe moet het oordeel zijn der rechts wetenschap over de invoering van een positief stelsel in ons land? „Wanneer er sprake is van de afschaffing van bestaande of van de invoering van nieuwe instellingen, dan is het haar taak na te gaan in hoeverre aan de begrippen van die instellingen een plaats toekomt in het recht. Blijkt dit zoo te wezen, dan moet zij zich tegen de afschaffing verzetten of de invoering bevorderen. In het omgekeerde geval indien de af te schaffen of in te voeren instelling strijdt met het recht, behoort de rechtswetenschap de afschaffing te bevorderen of de invoering tegen te gaan. Slechts dan als de in stelling door het recht evenmin verworpen of geëischt wordt, kan zij lijdelijk toezien" (Prof. Mr. H. J. Hamaker, het recht en de maatschappij blz. 26.) Het zijn vooral twee factoren, voor de goede werking van ieder positief stelsel onmisbaar, die ingrijpende wijzigingen in ons burger lijk recht zouden noodzakelijk maken, nl. 1". de vervolgbaarheid van zakelijk recht moet in 't algemeen tot de tweede hand beperkt worden, en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 153