148 2°. eerst door de boeking moet het recht tot vervreemding en bezwaring verworven worden, ook bij verkrijging op grond van een feit (dood, huwelijk enz,) Tegen toepassing van laatstgenoemden maatregel, onder behoud van het negatieve stelsel, komt de Staatscommissie op in deze forsche woorden: (Verslag blz. 85) „Tot zoodanigen diepen greep in den bestaanden en in de volksovertuiging gewortelden regtstoestand wettigt zelfs niet het groote nut in eene volledige openbaarheid ge legen." In de volksovertuiging geworteld! Zou het waar zijn? Laat dan alle hoop varen. Immers de wet moet uitdrukking geven aan het recht, zooals het leeft onder het volk. „Dasz bei normaler Rechtsbildung das Volks recht der Grund und die Quelle alles Rechts ist, wird heutigen Tages auch theoretisch nicht mehr bestritten." (Dr. C. A. Schmidt die Reception des römischen Rechts in Deutschland S. 307). Het recht behoort zich in de maatschappij te ontwikkelen, naar hare behoeften zich te regelen zoo leert de tegenwoordige rechts wetenschap. Ja, zoo moet het zijn; zoo was het ook, vóór de de receptie van het Romeinsche recht. De Germaan kende zijn recht. Het individu, al kende het de tallooze rechtsregelen niet, het wist ze bij intuitie toetepassen. Bij de overplanting van het Romeinsche recht op vreemden bodem werd het geen volksrecht maar juristenrecht. Het werd niet door het volk aangenomen maar door de juristen opgedrongen Het corpus Puchta, Pandecten S. 2: „So gelangte das römische Recht an Deutsch land, wo es sich gleic'n anfings des Geistes der gebildeten Staatsmanner und der Gelehrten bemachtigte, dann in die höheren und niederen Gerichte ein- trat, .endlich selbst dem unmittelbaren Volksbewustsein nicht fremd blieb. Nicht fremd! Dr. C. A. Schmidt, Die Reception des römischen Rechts in Deutsch land, Rostock 1868, Vorrede VII: „Es ist indesz merkwürdig, das dasselbe, was wir für die Gegenwart als eine unzweifelhafte Thatsache betrachten (die Reception des römischen Rechts sei eine vollendete geschichtliche Thatsache) vom Beginne des Receptionsproceszes an zu allen Zeiten ge- glaubt ist." S. 253: „Diese Uebereinstimmung der gerichtlichen Praxis mit dem Volksrechte wurde nalürlich durch die Besetzung der Gerichte mit gelehrten Richtern zerstört, und die nachste Folge davon war, dasz der Aus-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 154