150 nie, so lange die Welt steht, mag eine Rechtsprechung so sehr im Volk den Glauben und das Vertrauen zum Recht erschüttert haben wie diese." Als de beroemde schrijver, die in zijn „Geist des römischcn Rechts in een altijd bloemrijken, dikwijls gespierden stijl, de diepzinnige wijsheid, de schoone harmonie en onverbiddelijke logica van het Romeinsche recht heeft geschilderd, zulk een streng afkeurend oordeel uitspreekt over de werking ervan in 't algemeen, hoe moet dan het vonnis luiden over de laatdunkendheid der middeleeuwsche rechtsgeleerden, die in hunne blinde vereering van het uitheemsche recht ook het zwakste deel, n.l,: dat op de verkrijging en bezwaring van onroerende goederen reeds in 't oude Rome onvoldoende voor de maatschappelijke behoeften in weerwil van hardnekkigen tegenstand opdrongen aan de Germaansche volkeren? De inheemsche rechtsinstelling oorspronkelijk vestiginglater inschrijving volkomen er op berekend, om de landbouwnijverheid, de groote levensader van de maatschappij, tot ontwikkeling te laten komen, werd vervormd of van hare beteekenis beroofd. Rechtszekerheid van den grondeigendom was ver te zoeken; het grondcrediet ging teniet. Slechts in enkele streken van Duitschland1) had zich dit deel van het Oud-Vaderlandsche recht staande gehouden. Eerst in 't laatst der vorige en het begin dezer eeuw heroverde het in bijna geheel Midden-Europa zijn vroegere plaats. Het grondboek- recht doorbrak de regelen van het privaatrecht ten behoeve van het algemeen belang. Is eene dergelijke hervorming ook in ons land mogelijk? De invloed, dien de beginselen van het Romeinsche recht op de vorming van het rechtsbewustzijn van het volk hebben uitgeoefend, laat zich niet loochenen. „Wie die Nationen im Handelsverkehr ihre Produkte und Fabrikate gegen einander umsetzen so findet auch ein geistisckes Umtausch Geschaft unter ihnen Statt, und taglich entlehnt die eine von der anderen in Kunst, Wissenschaft, Recht, u. s. w. ohne dasz sie davon eine Gefahrdung ihrer Nationalitat be- fürchten. Diese Entlehnung soli nur keine mechanische, sondern l) Vooral in Hamburg, Lübeck en Bremen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 156