153 onzer corypheën in de rechtswetenschap en doen hopen, dat een tegenstand, als Torrens te bekampen had, hier te lande niet in die mate te duchten is. De opneming in eene Torrens-wet van de bovengenoemde twee hoofdfactoren is voor dit, gelijk voor elk ander positief stelsel, een onafwijsbare eisch. Is daaraan voldaan dan schikt en plooit zich het Torrens-stelsel gemakkelijk naar de eischen van verwante instel lingen en kan men Torrens toegeven, dat: „It does not interfere with the principles or rules of law, or with the powers of landown ers or their rights or liberties, but only with the machinery by which such rights or liberties may be created or protected." Dit hebben ook de Franschen ingezien. Zij hebben het Torrens stelsel, verbonden met de beginselen van den Code Civil, ingevoerd in Tunis x); zij bereiden de invoering in Algérie voor, en discussiëeren ernstig over de materiëele bezwaren tegen de invoering in Frankrijk zelf, vooral gelegen in de treurige verwaarloozing van het kadaster. Nu door het Torrens-stelsel is gebleken, dat de bezwaren van het grondboekstelsel kunnen vermeden worden, wint het positieve stelsel voortdurend aanhangers. Het Congres international pour V étude de la transmission de la propnété foncière, van 8 tot 14 Augustus 1889 ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Parijs gehouden, nam de beginselen van het positieve stelsel aan. 2) rechtsgeleerde gaat wel eens op in den wetgeleerde. Het recht gaat wel eens onder de vormen verloren. Een der redenen ligt in de juridische opleiding. Deze heeft ten grondslag het Romeinsche recht. Zeer zeker niet ten on rechte. Maar het gevolg is toch zeker, dat die studie zeker conservatisme meebrengt. Eene andere reden ligt in het niet genoegzaam rekening houden met de veranderingen in de maatschappij." Zie ook: Mr. H. J. Hamaker, Het recht en de Maatschappij en Mr. M. W. F. Treub in het Weekblad voor Not. en Reg. v. 17 Nov. 1889. Loi sur la propriété foncière en Tunisie (5 Juillet 1885). Deze wet is, onder weglating van de artikelen welke zijn overgenomen uit den Code Civil, als bijlage gevoegd bij Dain p. Ill 136. In extenso komt zij voor in het Bulletin de statistique et de législqtion comparéeJuilletSeptembre 1885. J) De voornaamste der vastgestelde beginselen zijn: „Le système de publicité doit être étendu aux actes déclaratifs et aux mutations après décès;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 159