11 doch niet onderteekend, dan zijn het geene akten, slechts concepten, dan heeft de overschrijving geen levering tengevolge, en wordt dus geen zakelijk rt>iht verkregen 1). Dit gebrek blijkt uit de registers, doch soms komt het voor, dat een der belanghebbenden, die niet kan schrijven, den door een zaakwaarnemer in potlood gezetten naam met de pen overtrekt of door een ander zijn naam onder de akte laat plaatsen en zulke gebreken blijken uit de registers niet. Daar alles, wat in de ter openbaarmaking aangeboden akten voor komt, van gewicht kan zijn bij het onderzoek, moet dit dus niet op een uittreksel doch op den volledigen inhoud gericht zijn. Hier door is in beginsel de beteekenis en zelfs de inrichting van de boek houding bepaald. Zij kan niet anders zijn dan eene verzameling van akten, of afschriften daarvan, met één index daarop volgens de eigenaars of schuldenaars (alphabetische naamlijst) en één volgens de perceelen (lijst der kadastrale nommers). In de oplossing der vraag of het wenschelijk is, daartusschen een brug te bouwen in den vorm van een algemeen register, en hoe zulk register moet ingericht worden, heeft menigeen een zaak van overwegend belang gezien, alsof het slechts daarvan afhing, de gebreken van ons stelsel weg te nemen en het zelfs tot een grondboekstelsel te maken. Zoo bijv. Mr. Wolterbeek, die ons een zoogenaamd grondboek schetst (blz. 96 a 124) dat met het Duitsche slechts den naam gemeen heeft. worden gepleegd. Zelfs op valsche stukken gegronde onregtmatige aanspra ken kunnen dus nu in de registers straffeloos worden gebracht." (Gratama blz. 42). Mr. de Pinto (Weekblad van het Regt, N°. 2137) en Mr. Colenbrander (blz. 21), zien in die akten niet zoo groot gevaar. „De eigendom, welke op zoodanige onzekere en nietige stukken steunt, kan nimmer een zekere eigendom worden, zoolang de gebrekkige titel niet is hersteld. Latere overdragten herstellen het gebrekkige niet; integendeel zij maken het slechts ingewikkelder, want zij zelve lijden aan een gebrek, dat zij als het ware geërfd hebben van de eerste gebrekkige overdragt, die niets kon overdragen dan in schijn. Hypotheken, op aldus overgedragen of toege scheiden perceelen gevestigd, zijn aan vernietiging blootgesteld; kortom, de geheele eigendom van onroerend goed, dien de wetgever met zooveel zorg wenschte en meende te verzekeren, staat op losse schroeven" (Memorie v. toel. b. h. wetsontwerp vai 1860, Verslag 1870 bijlage H, blz. 366).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 15