155 hun recht Het beginsel der onaantastbaarheid van den titel bijv. was beperkt tot den kooper, zoodat de eigenaar zelf voor hypotheek stelling geen voordeel had van zijne moeite en kosten. Niet slechts het brengen van onroerend goed onder de wet was facultatief, maar omgekeerd ook het terugbrengen onder de oude wetten. In verband hiermede werkte de tegenkanting van de solicitors verderfelijk. Dezen hebben een grooten invloed in Engeland. Elke welgestelde familie heeft zijn rechtsgeleerden raadsman, die zich met het opmaken van akten, het regelen van familieaangelegenheden enz. belast. De solicitors vreesden van de wet eene vermindering hunner inkomsten. Torrens (p. 42, 44) spreekt van gevallen dat, onder den drang van solicitors, het terugnemen van den eigendom van onder de Torrens- wet als voorwaarde werd gesteld voor het leenen van geld onder hypothecair verband. Gide (p. 38) verwacht om gelijke redenen tegenwerking van de notarissen, maar acht hun invloed veel geringer dan die der Engelsche solicitors. Het komt mij echter voor dat hun eigenbelang door eene Torrens-wet niet geschaad zou worden. Hunne diensten zouden er niet minder veelvuldig om worden ingeroepen. Het denkbeeld van Torrens, dat belanghebbenden zelf hunne akten behooren opte- maken of intevullen, zou in de oude wereld slechts ingang vinden in de eenvoudigste gevallen, als geldleener en geldnemer of verkooper en kooper alles onder elkander geregeld hebben en de bemoeiing van den notaris zich enkel tot het schrijven der akte zou bepalen. Alsdan behoort zijn salaris, bij een rationeel en billijk tarief, toch gering te zijn. Zelfs in Australië, waar het „selfhelp" uitteraard veel meer in toepassing komt dan in Europa, wordt niet alleen bij boedelreddering, huwelijk enz., maar in den regel ook bij de zuivering voor het brengen van land onder de Torrens-wet rechtskundige hulp ingeroepen. Daar bovendien elke akte gelegaliseerd moet worden, waartoe wel de notaris, niet de zaakwaarnemer bevoegd is, zou het Torrens-stelsel mede er toe kunnen bijdragen, de zaakwaarnemerij te fnuiken. Het tijdperk der zuivering zal allicht de bemoeiingen van notarissen doen toenemen en eindelijk zal, treft het stelsel doel, de vermeerderde omzet van onroerend goed de toeneming van het aantal notariëele akten tengevolge hebben. Moge het fiasco der eerste pogingen in Engeland in de aange-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 161