156 voerde oorzaken verklaring vinden, mij wil het voorkomen dat nog eene andere factor, meer wellicht dan de vermelde, daarop van invloed zal zijn geweest. De voordeelen van het Torrens-stelsel treden eerst helder aan het licht, wanneer de deelneming algemeen wordt, als koopers en geldschieters aan certificaten de voorkeur geven boven andere titels, als hypotheekbanken en bankiers certificaten als panden voor geldleening tegen lage rente aannemen. Daartoe is afkondiging eener wet niet voldoende. De mensch is van nature traag. De zui vering vindt het geschikst plaats in een tijd, als de eigenaar er het minst behoefte aan gevoelt. Wil hij verkoopen of kapitaal opnemen, dus als de prikkel aanwezig is, ontbreekt allicht de tijd, om de termijnen voor de zuivering te doen afloopen. Om belanghebbenden tot het besef van hun eigenbelang te brengen, voor het te laat is, moet er propaganda voor de wet worden gemaakt. De prikkel van het eigenbelang moet worden gewekt. Voorlichting in populairen trant, mondelinge aanmoediging zijn daartoe de aangewezen middelen. In ons land wijzen bijzondere omstandigheden den weg, voor dat doel te betreden. En hiermede ben ik genaderd tot een onderwerp, tot heden te weinig in zijn waarde gekend, en dat toch van zooveel beteekenis is voor de zekerheid van den grondeigendom: de delimi tatie van den bodem. Het grondstuk, de eenheid waarover een zakelijk recht zich uit strekt, vormt den grondslag voor de toepassing, voor de mechaniek van elk stelsel. De zakelijkheid van een recht is juist daarin ge legen, dat het zich hecht aan deze eenheid. Zoo blijft bijv. het hypotheekrecht rusten op een bepaald grondstuk, onafhankelijk van de wisseling der houders van dit recht of van het eigendomsrecht. Dit noemt men het beginsel der specialiteit. Geen deugdelijk stelsel kan ter verwezenlijking van dit beginsel eene instelling ontberen, die het verband verschaft tusschen het voor werp van zakelijk recht en den houder daarvan. Allerminst indien levendige omzet van onroerend goed gepaard gaat met wijziging van de indeeling van den bodem, of indien de eigendom sterk versnip perd is. Even als ieder persoon door den burgerlijken stand naam en voornaam verkrijgt, zoo moet aan elke grondbezitting door het kadaster een afzonderlijk merkteeken gegeven worden, zich wijzigend

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 162