157 bij elke nieuwe indeeling, zal het verband tusschen de opeenvolgende eigenaars en den betrokken grond, tusschen de inschrijving en het perceel, niet geheel onverstaanbaar worden. Eene doeltreffende beschrijving der indeeling van den bodem, ten einde de identiteit van elk perceel vasttestellen, is alléén mogelijk door regeling en vaststelling der grenzen van zakelijke rechten op zoo danige wijze, dat ze steeds na verdwijning of verplaatsing met zeker heid op de oorspronkelijke plaats kunnen hersteld worden. Zonder eene de eigenaars bindende delimitatie geen zekerheid omtrent lig ging en uitgestrektheid eener grondbezitting. Waar deze ontbreekt, sluipt de onzekerheid, die men door het grondboek- of het Torrens stelsel meende weg te nemen, door een achterdeur weer binnen. Men heeft het in Australië ondervonden! De officiëele opmeting was hoogst gebrekkig. x) Er kon geen bewijskracht aan worden toe gekend. Vandaar, dat in de Torrens-wet2) de onaantastbaarheid van het certificaat ten aanzien van ligging en grenzen der grondstukken uitdrukkelijk is uitgesloten en de directeur inzending kan eischen van plattegronden, door een gepatenteerden landmeter voor deug delijk gewaarmerkt.3) Ofschoon de grond in Australië buiten de steden nog niet in kleine eigendommen is gesplitst en de grenzen in den regel door rechte lijnen worden gevormd, blijven de gevolgen niet uit. „The calling in and revision of certificates, on account of survey errors, is by no means uncommon. In fact the survey question is the practical difficulty in the way of indefeasibility. Many of the older surveys, though sufficient for primary purposes of settlement, are dangerously defective and unreliable, as the basis of a system, to which accuracy in this respect is essential." 4) Het gemis eener deugdelijke delimitatie van den bodem staat in Frankrijk als eene bijna onoverkomelijke hinderpaal de invoering van het Torrens-stelsel in den weg. De grond is daar veelal zeer sterk Now it is a fact that the official survey here referred to is so inaccurate that it constituted the most serious difficulty we had to deal with" (Torrens p. 30.) J) R. P. A. South Austr. sect. 69 III, 212; Queensl. sect. 44, 123. 3) R. P. A. South Austr. sect. 82, 90, 101, 220 N°. 8, 241, 242, 243, 252 5. 254; Queensl. sect. 118, 119, 120, Amendm. Act. sect. 41 44. 4) Blue book 1881 p. 98; zie ook p. 101, 166.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 163