158 geparcelleerd. Het kadaster, in de eerste helft dezer eeuw opge maakt, is verwaarloosd. De kaarten zijn niet bijgehouden. Geen wette lijk voorschrift gebiedt vermelding der kadastrale kenmerken in koop- of hypotheekakten. Het fiskale doel van het kadastergelijkmatige omslag der grondbelasting, heeft de methode van opneming beheerscht. Geen wederzijdsche vaststelling der grenzen door de eigenaren ging vooraf, slechts de grenzen van het genot, of wat er voor kon door gaan, werden opgemeten. Partiëele hermetingen, hoewel dikwijls van voortreffelijke qualiteit en met opoffering van groote kosten door eige naars of gemeenten ondernomen, hebben in den toestand weinig verbetering gebracht, wegens gemis aan een geregelden dienst ter bijhouding. De hopelooze verwarring, de stijgende behoefte aan meerdere zekerheid en verbeterd grondcrediet houden voortdurend de Fransche regeering, oeconomen en financiers bezig. Velen meenen thans door het Torrens-stelsel op eenmaal aan alle verwarring en bezwaren een einde te kunnen maken. Zij willen daarmede niet enkel aan de eige naren een onaantastbaar certificaat verschaffen, maar tevens de ka dastrale quaestie oplossen x) en Frankrijk kosteloos een geheel nieuw kadaster in den schoot te werpen. Het denkbeeld is te aanlokkelijk om niet grooten bijval te vinden. Ieder eigenaar, zoo luidt in 't kort het voorstel, die zijn land onder de Torrens-wet wil plaatsen, verschaft eene voor deugdelijk gewaarmerkte en te zijnen koste vervaardigde kaart zijner eigen dommen. Eene delimitatie, waartoe de belendende eigenaren worden opgeroepen, gaat aan de meting vooraf. Door samenvoeging der afzonderlijke kaarten ontstaat de kadastrale atlas van Frankrijk. Oeconomen, juristen, journalisten hollen om 't hardst op dezen weg voort. Zij meenen den steen der wijzen te hebben gevonden. Idealisten snellen hen voorbij en maken reeds een op de beginselen van het Torrens-stelsel berustend ontwerp van mobilisatie van den bodem gereed. Een door den boer onder garantie van den Staat afgegeven „billet hypothecaire" zal bijna gelijkwaardig worden aan Gide, p. 44, 45Dain p. 43La Réforme cadastrale 1886 p. 76.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 164