159 een bankbillet.1De dammen, die het kapitaal voor den kleinen grondeigenaar terughouden, zullen worden doorgestoken en het goud zal het platteland toevloeien als een vruchtbaarmakende en wel- vaartbrengende kracht. Bovendien zal de Staat er jaarlijks millioenen voordeel bij genieten. Het denkbeeld betoovert zelfs de meerder heid der Commission d'initiative parlementaire, door de Kamer met het voorloopig onderzoek van het voorstel van het lid Fleury belast. 2) Als een wanklank tusschen die schoone illusiën klinkt het nuchtere votum van den nederigen kring van deskundigen op landmeetkundig gebied. La société des ge'omètres de France neemt in hare verga dering den 29 Mei 1888 te Parijs de volgende motie aan: l'Assemblé des Géomètres, après müre discussion, declare qu'il serait impossible, topographiquement parlant: 1°. De constituer un nouveau cadastre par l'assemblage de plans levés isolement; 2°. D'appliquer en France l'Act Torrens avant la renovation du cadastre sur de nouvelles bases.(Journal des ge'omètres, Juillet 1888 p. 190.) Sommigen, niet zonder diep besef van de geometrische eischen, trachten het opgeworpen bezwaar uit den weg te ruimen. Zij wenschen, dat vooraf eene algemeene driehoeks- en polygoonmeting woidt verricht, elk punt in loco verzekerd en de geometrische ligging in coördinaten berekend. Deze punten dienen tot grondslag voor Solution de la crise agricole par la mobilisation partielle de la propriété foncière par F. Fleury, député de l'Orne. Paris E. Dentu 1884. De schrijver verlangt (p. 14.) 1°. „Que tout propriétaire fonder soit autorisé émettre des billets, dits billets hypothécaires, jusqu'è, concurrence du quart de la valeur de sa propriété, remboursables a échéance déterminé; 2°. Que ces billets hypothécaires soient garantis par l'Etat et autorisés circuler librement comrae les billets de la banque de France 3°. Qu'en raison de cette garantie et de cette autorisation, l'Etat per^oive une redevance annuelle de 2,5 °/0 sur le montant de l'émission des billets. J) Men zie het verslag der zitting van de commissie van 12 Mei 1885 in de République Franc ais e en in La Rèformc Gadastrale le Année p. 49, en het rapport der commissie in Fleury p. 45.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 165