160 de opmeting van elk eigendom afzonderlijk. De geometrische ligging van elk eigendom ten opzichte van de'getrianguleerde punten zou hierdoor met juistheid bepaald zijn. Alsdan kunnen de afzonder lijke kaarten zonder bezwaar worden samengevoegd. Voor zoover de grens eener optenemen grondbezitting samenvalt met reeds vroeger gedelimiteerde en opgemeten grenzen, worden deze overgenomen zonder vernieuwde delimitatie of meting. Het wiskunstig verband met de getrianguleerde en gepolygoneerde punten maakt aanwijzing van eens gemeten grenzen te allen tijde mogelijk. Inderdaad, de uitvoerbaarheid van dit denkbeeld valt moeilijk te ontkennen. Doch zal het doel er mede bereikt worden? Voor uit gestrekte of waardevolle eigendommen zijn de bezwaren niet groot. Maar het zijn juist de kleine eigenaars, de overgroote meerderheid, die het meest behoefte hebben aan de voordeelen, welke het Tor- rens-stelsel biedt. Voor hen zijn de kosten van geïsoleerde delimi- tatiën en opmetingen te groot, althans velen malen grooter dan voor den Staat eene algemeene kadastreering zou zijn. Deze biedt boven dien veel meer voordeelen. Al de eigenaars binnen zekeren kring worden daarbij tegelijkertijd ter vaststelling en afbakening der gren zen opgeroepen, terwijl zij bij geïsoleerde delimitatiën telkens voor eiken buurman zelden minder dan vier voor eiken grondeigendom moeten opkomen. De meting van al de eigendommen in dien kring wordt voor het kadaster in eens en in onderlingen samenhang ver richt. De kaart wijst dien samenhang aan, maakt de verkenning gemakkelijk en geeft, door de nommering der eigendommen, het eenvoudigste middel aan de hand, om elk perceel te identifiëeren. Zulk een kaart kan in vele en velerlei andere behoeften voorzien. Het voorstel is daarom uit een oeconomisch oogpunt geheel onaan nemelijk. Het is een treurig voorbeeld, tot welke wanhopige pogingen het kan leiden, als door parlementaire onvruchtbaarheid niet wordt voorzien in de behoefte aan eene onmisbare Staatsinstelling. Men zoekt den last op de schouders der eigenaars te werpen, al zou op die wijze, tegen opoffering van veel meer geld, een hoogst eenzijdig en gebrekkig resultaat worden verkregen. En toch zijn het dezelfde eigenaars, die door de grondbelasting het den Staat mogelijk maken tegen veel minder kosten een deugdelijk nieuw kadaster te doen opmaken. Maar genoeg over Frankrijk.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 166