161 Wij verkeeren in dit opzicht in veel gunstiger omstandigheden. Wel is ons kadaster met het Fransche identiek, naar dezelfde voor schriften opgemaakt, van huis uit zuiver fiskaal, doch het is van den beginne af bijgehouden. Reeds bij de nadering der voltooiing werd besloten, het tot grondslag te doen strekken voor de boekhouding op den eigendom. Aan moeielijkheden, uit de vereeniging van de hypotheken met dit fiskale kadaster voortvloeiend, heeft het niet ontbro ken. Toch is die vereeniging aan beide instellingen ten goede gekomen. Het Torrens-stelsel zou op onze kadastrale kaarten kunnen ge- gebaseerd worden, indien voorloopig, even als in Australië, voor de juiste ligging en grenzen der eigendommen geen meerdere bewijs kracht aan die kaarten werd toegekend, dan zij thans bezitten of kunnen dragen. Intusschen kan de vernieuwing van het kadaster, welke ook zonder invoering van een ander stelsel van eigendomsverkrijgingalleen reeds wegens redenen van technischen aard, noodzakelijk 1isworden ondernomen. Wie geen vreemdeling is gebleven op dit gebied, doch de vorderingen in den laatsten tijd heelt nagegaan, weet, dat het kadastrale vraagstuk opgelost isweet, hoe het te vernieuwen kadaster moet ingericht worden om aan alle eischen te voldoen, op welke grondslagen de eigendomskaarten en de daarop te bouwen belasting- kaarten behooren te rusten, hoe het verband tusschen het eigendoms- en het belastingkadaster zoodanig kan worden gelegd, dat het een geen nadeeligen invloed heeft op het ander en tevens alle onnoodige omhaal wordt vermeden. 2) De driehoeksmeting over het Rijk, de onmisbare grondslag, is reeds in uitvoering. 3) Weldra zal tot de algemeene delimitatie, in elke te hermeten gemeente, moeten worden overgegaan. Daarmede zou het gunstige oogenblik zijn aangebroken, om propaganda te maken voor het brengen van grondeigendommen onder eene Torrens-wet. Niet alleen echter voor het maken van propaganda, ook in het belang van een richtig onderzoek der titels is het tijdperk der Tijdschr. v. Kad. en Landm. II blz. 37, III blz. 150, V blz. 249250. 2) idem III blz. 51 ÈL 56 IV blz. 81 Èt 85, 173 £t 182. 3) idem III blz. 93 97, 150, 151; IV blz. 17 23; V blz. 74 78. Tijdschrift v. Kad. en Landmeetk. 1890. 11

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 167