162 kadastrale hermetitig van zelf aangewezen, om de invoering van het Torrens-stelsel te bevorderen. Dat onderzoek toch is voor een voornaam deel van technischen aard. De meeste bezwaren, die zich voordoen, kunnen het best, dikwijls zelfs niet anders dan op het terrein opgelost worden. Voor het onderzoek der opeenvolgende titels in verband met de filiatie der perceelnommers, vooral indien deze als gedeeltelijk zijn vermeld en de overboekingen in den kadas- tralen legger op grond van overgeschreven akten tot consortstellingen hebben aanleiding gegeven, zal de hulp en het advies van een technisch ambtenaar dikwijls onontbeerlijk zijn. De arbeid van den landmeter-grensregelaar is reeds eene zuivering in beperkten zin. Hij kan daarom als adviseur van den directeur van het grondregister uitstekende diensten bewijzen. Anderzijds is hij meermalen in de gelegenheid den eigenaar voortelichten, zoo schriftelijk bij oproepingen voor de delimitatie of voor de goedkeu ring der opgemaakte kadastrale bescheiden, als mondeling bij de samenkomst op bet terrein of bij de inzameling van de bulletins. Vele eigenaars brengen daarbij ook thans hunne titels mede, ter raadpleging met den landmeter. Deze moet tevens de tenaamstelling der perceelen in den kadastralen legger controleeren en wordt dien tengevolge bekend met feitelijke rechtsverhoudingen, met de oorzaken van begane misslagen in akten, met beweerde rechten, die den directeur uit de akten niet blijken, met de woonplaatsen van belang hebbenden enz. Daardoor is hij beter dan iemand anders in staat personen aantewijzen, aan wie bij de zuivering eene directe kennis geving behoort te worden gericht. Door den aard zijner werkzaam heden kan hij ook zonder veel kosten plattegronden verschaffen, indien deze door den directeur worden verlangd. Na de vaststelling der kadastrale stukken eener hermeten gemeente kunnen extracten uit de kaart, waaraan de wet bewijskracht toekent, aan de certificaten worden vastgehecht. In de Staten van Westelijk Europa, waar het heerschende nega tieve stelsel niet meer voldoet aan de eischen van het verkeer, is de toekomst m. i. aan het Torrens-stelsel. In Engeland leden de eerste proefnemingen schipbreuk, maar men geeft er den moed niet op. Ddar zoowel als in Frankrijk worstelt men tegen de moeielijkheden, in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 168