12 Want niet vorm en inhoud maken een register tot een grond boek, doch de beteekenis, die de inhoud heeft volgens de rechtsbe ginselen. In het negatieve stelsel moet men vc'een meer dan vluchtig onderzoek al de opvolgende akten zelf in haar geheel raad plegen; deze kunnen niet door eene vermelding van den zakelijken inhoud op een algemeen register vervangen worden, daar de bewaar der niet vooraf kan weten, wat later wèl, wat niet van belang kan zijn voor een derde en daarom ook voor de juistheid zijner inzich ten niet verantwoordelijk kan gesteld worden. De grootste bezwaren ontmoet onze onderzoeker, die de meest mogelijke zekerheid wil hebben, bij overgangen, die niet op een overeenkomst maar op een feit (dood, huwelijk enz.) berusten, zoodat de verkrijging niet of onvolkomen blijkt uit de openbare registers, zooals bij wettelijke en testamentaire erfopvolging x) (B. W. artt. 880, 1002), boedelmenging2) (artt. 174, 235, 251, 252 253), na trekking (artt. 644, 650, 651, 652, 654), bezitneming (artt. 647) en verjaring (art. 2000). Hiervan geven de overgangen door erfopvolging de meeste aan leiding tot onzekerheid en bezwaren, vooral bij kleine boedels, wan neer de erfgenamen soms over de geheele wereld verspreid en deels zelfs onbekend zijn. Bevonden zich minderjarigen of andere onbe- kwamen onder hen, dan moet onderzocht worden of de door de wet gevorderde formaliteiten vóór de scheiding of overdracht zijn vervuld. De verwikkelingen bereiken haar toppunt indien daarbij nog ge meenschappen komen onder tweede en verder huwelijk, zonder dat tijdig de boedelbeschrijvingen zijn opgemaakt bij art. 182 gevorderd. Berust een der verkrijgingen op een testament, dan moet rekening Wel vindt men in de kadastrale leggers overboekingen en aanteekenin- gen van overgangen bij overlijden, overgenomen uit de aanteekeningen, die de ontvanger der successie maakt naar aanleiding van de memorien van successie in het register N°. 50, doch dat register en die memorien zijn voor onzen onderzoeker niet toegankelijk en de verkrijging van het zakelijk recht is onafhankelijk van die aanteekeningen en overboekingen. Ook is het mogelijk huwelijksvoorwaarden op te delven uit het stof onzer arrondissements-griffien (B. W. art. 207), als men maar eerst weet of zij be staan en aan welke griffie zij gezocht moeten worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 16