13 worden gehouden met al de oorzaken, volgens welke die titels nietig kunnen zijn. Onder de wettelijke voorwaarden heeft die, om den koopprijs te voldoen, de verst reikende gevolgen, daar bij niet-voldoening de ontbinding van den koop door den verkooper kan geëischt (resolutoire actie B. W. art. 1553) en het goed onder al de latere verkrijgers teruggevorderd worden, bevrijd van alle hypotheken en lasten, na 'den koop er op gelegd. Is dus bij de akte geen kwijting gegeven, dan stuit verder onderzoek soms of op de verklaring, dat de quitantiën niet met de eigendomspapieren op de opvolgende bezitters zijn overgegaan of niet bewaard zijn gebleven. Ten einde de onzekerheid uit al deze oorzaken voortvloeiend, te verminderen, is de verjaring nis rechtsinstituut onmisbaar. Zij is een onvolkomen hulpmiddel om de besproken gebreken na zekeren tijd weg te nemen, of liever, achter den sluier der vergetelheid te verbergen. Voor zoover verjaring eene wijze van eigendomsverkrij- ging is (acquisitieve verjaring), is zij de meest onzekere van alle. Zij moet steunen op een voortdurend en onafgebroken, ongestoord, open baar en niet dubbelzinnig bezit als eigenaar en zij, die voor een ander bezitten mitsgaders hunne erfgenamen, kunnen nimmer iets door ver jaring verkrijgen (B. W. 1992, 1996). Zijn dus goederen sinds onheuglijken tijd in dezelfde familie geweest, dan komt bij de on zekerheid, waartoe het erfrecht aanleiding geeft, nog de mogelijk heid, dat het onroerend goed wordt opgeëischt op vertoon van een bewijs, dat een der erflaters het, misschien een eeuw of langer geleden, als huurder, vruchtgebruiker of op andere wijze ter bede onder zich hield. De instelling der acquisitieve verjaring is een offer, door het algemeen rechtsbeginsel, dat niemand buiten zijn toedoen rechten kan verliezen, gebracht aan de rechtszekerheid in in het algemeen belang, doch een offer, dat die zekerheid slechts op uiterst gebrekkige wijze bevordert. Wel worden er processen door vermeden of spoedig beëindigd, doch andere danken aan de dikwijls „Testamenten kunnen aan nulliteiten laboreeren, die eerst na vele jaren aan den dag komen; het bestaan van testamenten kan lange jaren onbekend blijven, en de vermeende erfgenamen of legatarissen kunnen, door later ont dekte erfgenamen of legatarissen, van hun eigendom ontzet worden". (Over het groote gevaar, enz.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 17