182 welke aan de behandeling van het gekozen onderwerp mag worden besteedin de toekomst te nemen administratieve maatregelen zullen geheel onaangeroerd blijven. Wanneer we lezen dat officieel geconstateerd is de noodzakelijk heid der hermeting van 235 gemeenten, d. i. van meer dan 1/6 van het geheele rijk, dan dringt zich de vraag aan ons op, kan onder tegenwoordige omstandigheden die hermeting onmiddellijk worden ondernomen. Verkeeren de op die terreinen aanwezige wegen en waterleidingen, de natuurlijke grenzen der in aaneengesloten massa's verspreid lig gende grondeigendommen en de -onderlinge verhoudingen dezer eigendommen in zoodanigen toestand, dat men met behoud van het bestaande, zich mag vleien een arbeid van blijvend nut te verrichten? Verder vragen wij ons af, wordt bij de indeeling van terreinen ge noegzaam rekening gehouden met het feit, dat op een zeker tijdstip de opmeting dier gronden moet plaats vinden? In hun geheel zou ik op de gestelde vragen ontkennend willen antwoorden. De bezwaren, gelegen in de indeeling onzer terreinen, die zich in hooge mate zullen doen gevoelen wanneer eenmaal tot de invoering van een eigendoms-kadaster zal worden overgegaan, vallen aan een ieder onmiddelijk in het oog. De ideale vorm van een op te meten terrein is voorzeker de rechthoekige, de in werkelijkheid aanwezige vorm is de grillige. Gaan we het beloop onzer wegen, onzer waterleidingen na, enkele gunstige uitzonderingen daargelaten, is alles krom, alles gebogendie krommingen en bochten zijn allen willekeurig en daarin schuilt de groote moeielijkheid en tegelijkertijd het groote belang eener nauw keurige opmeting. De eigendommen gelegen binnen de blokken door de wegen en waterleidingen gevormd, geven in den regel hetzelfde te aanschouwen. Van behoorlijken aanleg is in vele terreinen geen spoor te ont dekken men zou meenen de grilligste fantasie vierde hoogtijd bij de vorming der perceelen. De afzonderlijke perceelen zijn in verschillende handen, en 20 der eigenaars is zeker in twijfel met betrekking tot de nauwkeurige der eigendoms-grenzen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 188