14 moeilijk te beslissen vraag of in een concreet geval verjaring heeft plaats gehad, hun ontstaan, of worden door de opwerping van allerlei exceptiën gerekt. Het resultaat van dit alles brengt Dupin tot de verzuchting: „En achetant, on n'est pas sür d'être propriétaire, En payant, on n'est pas sür d'être libéré, En prêtant, 011 n'est pas sür d'être remboursé." Een houder van een onroerend goed moet wijken voor een ander, die een beteren titel vertoont, en deze moet op zijn beurt voor een derde het veld ruimen. Niet van een volstrekt slechts van een beter recht kan er sprake zijn. Het ongezonde van den toestand ligt echter niet daarin, dat de eigendom werkelijk dikwijls betwistbaar zou zijn dit komt zelfs betrekkelijk slechts zeldzaam voor. Maar de algemeene onzekerheid, de onmogelijkheid om volkomen zekerheid te verkrijgen, de bezwaren, de tijd en de kosten aan het onderzoek, alsmede aan allerlei forma liteiten bij aanwezigheid van minderjarigen en andere onbekwamen verbonden, belemmeren het verkeer met onroerende goederen, ver minderen hunne waarde, bemoeilijken de ontwikkeling van een gezond grondcrediet. Dat in den regel het onderzoek niet zoover wordt uitgestrekt, als ik hier schetste voor een voorzichtig kooper, die de meest mogelijke zekerheid wil hebben doch dat men met wat minder moeite en kosten tegen meer risico tevreden is, doet ter zake niet af, waar het mijn doel alleen was, de beteekenis, het wezen van ons stelsel te schil deren. Eindeloos geschrijf, ontzaglijke archieven, onderzoek bij elke rechtshandeling met onroerende goederen te herhalen, zonder op een vroeger onderzoek te kunnen vertrouwen, zonder daarvoor volstrekte zekerheid te verkrijgen, hooge kosten en eene trage afdoening van zaken, ziedaar het resultaat van ons stelsel. De pogingen om verbetering in onze wetgeving te brengen, zullen later besproken worden. Alleen zij hier als overgang tot het volgende hoofdstuk gewezen op de reeds aangehaalde belang wekkende studie van Prof. Mr. B. J. Gratama, die in het mobilisatie- Procureur général la cour de Riom. Y. documents relatifs au régime hypothécaire, publiés par M. Martin. (Réforme cadastrale I p. 19).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 18