185 plaats worden ingeruimd in het eigendoms-kadasterdesnoods kan men er buiten. Men bereikt hetzelfde doel, wanneer men voor den aanleg van terreinen het polygonale stelsel aanneemt, in verband met lijnen van bekende kromming. Deze in breede trekken ontworpen schets mag voldoende worden geacht om het verlangen te wettigen, dat meer dan tot nog toe de grondbezitter, desnoods onder zachte drang door de regeering uit geoefend, er toe overga voor eene hermeting wordt aangevangen, de grenzen zijner perceelen af te palen en gebrekkige grenzen te regelen, opdat zoo min mogelijk nutteloos grillige eigendomsgrenzen behoeven te worden opgenomenvervorming tot gebroken lijnen behoort minstens te kunnen worden geëischt. De bevrediging van dit verlangen is onafwijsbaar, zal het kadaster der toekomst eenmaal diensten kunnen verleenen, waarbij eenvoud en tegelijkertijd volstrekte nauwkeurigheid der technische grondsla gen, de hoogste aanbeveling zullen zijn. Het is niet voor de eerste maal dat de aandacht van de leden der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde, al was het dan ook zijdelings, gevestigd wordt op hervormingen waarvoor ik gedu rende eenige oogenblikken uwe belangstelling vraag. In Jaargang I van ons Tijdschrift, in de bijdrage ^het Kadaster in Duitschland?' lezen wij „Omvangrijke landverbeteringendoor het maken van een nieuw traject van wegen, vaarten, beken enz., ook ter vereenvoudiging en bespoediging van den toevoer van meststoffen of den afvoer van producten, turf of zand, gepaard met een rationeele indeeling en verdeeling van den bodem tusschen de verschillende eigenaars naar verhouding van hun waarde aandeel en onder opheffing of verzach ting van zakelijke lasten, zijn op vele plaatsen aan de orde van den dag." De schrijver van dat artikel had het oog op die wijzigingen van bestaande toestanden welke men in Duitschland noemt „Kommas- sationen'\ ook wel Zusammenlegung der Grundstttcked. i. de agrarische hervorming, welke zich ten doel stelt de vereeniging der verspreid liggende grondeigendommen tot eene gemeenschappelijke massa, en hunne nieuwe, der bebouwing meer gunstige verdeeling.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 191