186 De bedoeling dezer hervorming is dus van zuiver economischen aard, men streeft alleen naar verhooging van het productie-vermo gen van den bodem, naar verbetering van den economischen toe stand van het grondbezit. Op den weg onzer Vereenigïng ligt het m. i., propaganda te maken voor amelioratien in het grondbezit, welke in tal van opzichten voor deel zullen afwerpen. De landverleggingen behooren niet tot de hervormingen van den nieuwsten tijd; de belangstelling welke zij van onze zijde verdienen hoop ik voldoende te rechtvaardigen door het weinige dat ik er op deze plaats over kan mededeelen; dat weinige zal zich bepalen, tot algemeenheden; landverlegginghet zoogenaamde Auseinander- setzungs-verfahren" is een studie op zich zelf. In Duitschland ving men reeds in het jaar 1817 met deze verbete ring van het grondbezit aan; na dien tijd werd de uitvoering dezer hervorming door wetten en toelichtende verordeningen geregeld, zoodat thans deze werkzaamheden met de vereischte nauwkeurigheid en snelheid kunnen worden verricht. Oostenrijk was in dit opzicht achterlijk, de aandacht werd in dat land in 1849 op het eerste landhuishoudkundig congres voor de eerste maal op deze aangelegenheid gevestigd; in 1876 ging het K,K. ministerie van landbouw er pas toe over een ontwerp van wet samen te stellen. Dertig jaren gingen voorbij voor men in Oostenrijk dit gewichtige vraagstuk eene meer algemeene belangstelling waardig keurde, en niettegenstaande zoowel de regeering als verschillende vereenigingen zich alle mogelijke moeite gaven het Rijk de welda den der landverlegging te schenken, stuit deze thans nog op verzet. Met het voorbeeld van dezen staat voor oogen, vraag ik, zal in ons land, zoo behoudend uit zijn aard, de zaak eene toekomst heb ben? kan het denkbeeld ingang vinden? de meeste weerstand tegen de hervorming zal voortspruiten uit hare totale onbekendheid welke ten gevolge zal hebben, dat men geheel verkeerde oordeel vellingen zal vernemen over de aan haar verbonden werkzaamheden. Een gebied tot nog toe vreemd aan het streven onzer vereeniging, niet zoo vreemd evenwel als het op het eerste gezicht lijkt, moet door mij in verband met mijn onderwerp worden betreden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 192