187 Het is duidelijk wat ik bedoel, landverlegging, eene agrarische hervorming, kan niet worden behandeld met voorbijgang van kennis van landbouw en landhuishoudkunde. Waar ik dus de nadeelen ver meld van den tegenwoordigen, of de voordeden van een gewenschten toestand, in beide gevallen reken ik mij verplicht het vraagstuk van een economisch standpunt te beschouwen. De groote verbrokkeling van het grondbezit heeft tengevolge een belangrijk verlies aan oppervlakte veroorzaakt door de aanwezige slooten en greppels; dit verlies beloopt ongeveer 8 °/o van het akkerland, d. i. zooveel als noodig is voor een doelmatig wegen-net. Slooten en greppels brengen niets op, verminderen de grootte van den akker en zijn daarenboven kweekplaatsen voor allerlei hin derlijk onkruid. Met het aantal der aangrenzende eigenaren stijgt de gelegenheid tot tweedracht en processen. Eene opgave over een termijn van 20 jaren, der onkosten hierdoor veroorzaakt, zou een eindbedrag aanwijzen in sommige gevallen misschien toereikend tot dekking der kosten, noodig om in streken, welke daarvoor vatbaar zijn, eene totale terreinwijziging in het leven te roepen. Veel grenzen, kleine perceelen en slechte wegen leiden tot verlies van meststoffen en zaad, tot waardevermindering der trekkrachten en der landbouwgereedschappen. Beschadiging der te veld staande vruchten, langs de grenzen der perceelen, kan nagenoeg niet voorkomen worden; slechte wegen eischen meer trekvee. Door het verspreid liggen der eigendommen gaat, vooral bij slechte weersgesteldheid, in den oogsttijd arbeid en tijd te loor, terwijl de wagenvrachten dikwijls niet aangeladen kunnen worden en daardoor niet geheel tot hun recht komen. Onder onze tegenwoordige omstandigheden is men beperkt in het vrije gebruik van zijn eigendom. Gebrek aan wegen, slechte wegen of ondoelmatig aangelegde wegen zijn beletselen om te rechter tijd te bemesten, te bearbeiden, te be zaaien en te oogsten. Doelmatige gereedschappen en machines kunnen niet worden aan gewend oordeelkundige wisselbouw wordt bemoeilijkt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 193