188 De uitkomsten der wetenschap, de voordeelen van het verkeer, blijven buiten het bereik van den landbouwer. Bevloeiingen en afwatering of bemaling moeten zich volgens een weldoordacht plan over groote vlakten uitstrekken; hoe meer eige naren deel moeten nemen aan zulke ondernemingen, en dat is het geval tengevolge van de buitengewone versnippering der eigendom men, des te moeielijker, zoo niet onmogelijk, wordt de uitvoering. De voordeelen welke door het Auseinandersetzungs-verfahren worden bereikt, mogen niet gering worden geschat; het brengt al de opgesomde nadeelen tot een minimum terug. Het akkerland wint aan grootte, de belangrijke vermindering van het aantal perceelen, waardoor de groote massa der gewoonlijk niets opbrengende slooten en greppels vervalt, levert eene bate in den vorm van voor bebouwing geschikt land. In welke mate dit het geval is leeren ons de uitkomsten door de terreinverandering verkregen in de gemeente Altengottern in het hertogdom Nassau. Voor de kommassatie beliep de gezamenlijke lengte van slooten en greppels 1.950.000 meter, na afloop derzelve was dit cijfer terug gebracht tot 132.000 meter. Aan akkerland werd gewonnen ongeveer 91 hectaren. De landverlegging is het groote middel ter verkrijging van nage noeg absolute stabiliteit der eigendoms-scheidingen. Thans heerscht eene eigenaardige onzekerheid in de afscheiding der perceelen; de nieuwe perceelen krijgen zonder uitzondering nauwkeurig bepaalde en te allen tijde gemakkelijk en met zekerheid weer te vinden grenzen. Kleine bezittingen worden tot een afgerond geheel gevormd en verlegd in de nabijheid der dorpen. De bezitters, de minder welgestelden onder de inwoners, verliezen daardoor iedere aanleiding om de verwijderde deelen van het gebied der gemeente bezoeken. Velddiefstal en de aanleiding daartoe nemen af, dit is echter niet het eenige zedelijke voordeel der hervorming; waar de landverleg ging werd uitgevoerd volgde meer bedrijvigheid, vermeerderde bij de grondbezitters de lust en de liefde voor den arbeid. Rijks- en gemeentebelastingen draagt men daar, bij meer in komsten, gemakkelijker, de kosten der armenverzorging verminderen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 194