189 Terwijl men uit dichtbevolkte landen, b. v. Bohemen, jaarlijks dui- zende veldarbeiders naar elders ziet trekken om gedurende den zomer en den oogsttijd werk te vinden, doet zich dit verschijnsel niet voor in streken waar de landverlegging werd uitgevoerd; als een gevolg der intensievere cultuur vinden de meesten in eigen kring goed be taalden arbeid. Bij den toevoer van meststoffen naar de verspreid liggende per- ceelen gaat eene aanzienlijke hoeveelheid verloren, de landverlegging komt aan dit euvel tegemoet; bij vermeerdering van bruikbare op pervlakte en oogst veroorzaakt zij daarenboven besparing van zaad. Slechte en nutteloos lange wegen vervallen, wat den tijd noodig voor het vervoer bekort. Besparing van tijd, welke in meerdere of mindere mate overal zal voorkomen, is nog maar een gering voordeel tegenover de buiten gewoon groote winst welke voor de grondbezitters voortspruit uit de vereeniging hunner talrijke kleine perceelen. In vele streken vindt men bezittingen, verbrokkeld in per ceelen welke overal, zelfs tot tegen de grenzen der gemeente ver spreid liggen; de afzonderlijke verwijderde perceelen zijn slechts bereikbaar langs weinige en slechte wegen. Na de kommassatie voert de kortste weg den eigenaar naar zijn land. Indien men het equivalent in geld berekende van het uitge wonnen tijdverlies, zou dit voor eene geheele gemeente een aan zienlijk bedrag uitmaken. Kleinere grondbezitters komen in de ge legenheid al hun vlijt en al hunne moeite te wijden aan het in de nabijheid hunner woonplaats gelegen landgrootere bezitters hebben niet langer behoefte aan een uitgebreid dienstpersoneel, en kunnen dat personeel te allen tijde snel en gemakkelijk nagaan. De verlegde perceelen vormen regelmatige, zoo mogelijk vierhoe kige figuren. Zij houden op lang gestrekt te zijn, de regelmatige lengte en breedte werkt hunne bewerking zeer in de hand. Beken en waterleidingen worden genormaliseerd, holle wegen aan- gestort, terwijl voor alles, tijdens het ontwerpen eener nieuwe rege ling, een onderwerp van aanhoudende zorg is: de aanleg van een in ieder opzicht doelmatig wegennet. De wegen die na de landverlegging naar alle deelen van het ge bied der gemeente voeren, slingeren niet langer in grillige bochten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 195