190 en krommingen, doch worden over het algemeen recht, van voldoende breedte, met boomen beplant en naarmate der behoefte van water- loopen voorzien. Als algemeenen regel geldt, dat ieder perceel minstens van eene zijde rechtstreeks van den weg toegankelijk is. Op het oogenblik zijn duizende perceelen van dit voordeel ver stoken, de nadeelen hieruit voortvloeiende zijn overbekend. De landverlegging voert tot volle vrijheid en zelfstandigheid van beheer; tot nu toe zijn alle bezitters, wier eigendommen door elkan der liggen onderling afhankelijk; in meerdere of mindere mate moeten zij rekening houden met de belendende perceelen en hunne be werking. Als een gevolg der landverlegging gaat men steeds over tot bui tengewone hervormingen, een der dankbaarste rekent men te zijn, een behoorlijk bevloeiings- en atwaterings-systeem. l) Dat de onkosten aan de landverlegging verbonden meer dan ver goed worden, bewijst Duitschland; 2500 kilometers ondergingen daar de normaliseering. De uitgaven splitst men in twee soorten, tot de eerste soort be- hooren die welke ontstaan uit alle werkzaamheden met uitzondering van de uitvoering van het normaliseerings-ontwerp, de tweede soort is een gevolg van de uitvoering van het regelings-ontwerp. Nog een derde soort, zoogenaamde bizondere uitgaven, wordt veroorzaakt door weide-aanleg, drainage en meer andere wijzigingen van dergelijken aard. Deze onkosten komen bepaalde belangheb benden ten goede en worden dus ook door hen gedekt. In Nassau, waar de onkosten gemiddeld f 15.per hectare bedragen worden zij voor het grootste gedeelte gevonden door een zeker percent aan oppervlakte den belanghebbenden in mindering te brengenis hiervan voor den aanleg van wegen, waterleidingen en verdere ge- 1) Ook in ons land trekt het vraagstuk der bevloeiing en afwatering van ter reinen zeer de aandacht, getuige het rapport der heeren I. van Hasselt en de Koning, op 12 December 1887 ingezonden bij den Dijkstoel van het polderdistrict Over-Betuwe, naar aanleiding eener reis tot bezichtiging van irrigatie inrichtingen. Gemeld rapport draagt den titeln Bevloeiingen in Noord- en Midden-EuropaB

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 196