191 meenschappelijke terrein-onderdeelen het benoodigde bepaald, dan verkoopt men het overige. De splitsing der uitgaven geeft een beeld van de verdeeling van den arbeid; onder de lc soort, de hoofdonkosten, rangschikt men: het salaris van den landmeter, het honorarium uit te keeren voor de schatting der perceelen, het salaris voor den deskundige belast met drainage, met den aanleg van wegen en weiden, in een woord alle belooningen en vergoedingen te voldoen aan ambtenaren of des kundigen, wier hulp men noodig heeft. De algemeene neven-onkosten ontstaan door het aanschaffen van signalen en piketten ter aanwijzing van perceelen, van grenssteenen ter afscheiding van wegen, nieuwe perceelen enz., door uit te keeren dagloonen, door betalingen aan steenhouwer, smid en timmerman enz.; in het algemeen dus zijn zij het gevolg van technischen arbeid Volgens de tot nu toe in Duitschland opgedane ervaring mogen onder normale omstandigheden de gezamenlijke onkosten der land- verlegging per 800 hectaren op ongeveer f 12.per hectare wor den geschat. Met de landverlegging vervallen alle zakelijke lasten en wordt alle gemeenschappelijk bezit opgeheven. De aflossing van de deel- gerechtigden vindt in land plaats. Hoe minder zakelijke lasten voorkomen des te gemakkelijker is de arbeid, bestaan zij in 't geheel niet dan heeft de landverleggings- commissie niets anders te doen als de verspreid liggende eigendom men tot samenhangende blokken te vormen, daarover te ontwerpen de noodige wegen, irrigatiewerken, verweermiddelen tegen overstroo mingen, enz. om ten slotte de afgeronde eigendommen aan de be zitters toe te wijzen. Het geheele proces kan men in drie hoofdafdeelingen verdeelen: le in de vaststelling der waardeverhoudingen van de landverleggings- objecten; 2e in het regelings of normaliseerings-ontwerp en deszelfs uitvoering; 3e in de beschrijving der uitgevoerde regeling of normaliseering. Het verloop is als volgt: sub. 1 alle mogelijke hulpmiddelen worden bij elkander gebracht, akten, kadastrale kaarten enz.; voorloopige en algemeene onderhan deling vindt daarna plaats, waarna tot het opmaken van het rege-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 197