192 lingsplan, gegrond op de kadastrale kaart wordt overgegaan; men geeft aan dit plan den voor de verlegging der perceelen doelmatig- sten vorm; het dient verder voor de vervaardiging der schattings- kaarten. Is men zoo ver gevorderd dan gaat men over tot de bepaling der waarde-verhoudingen, door ieder perceel in een of meer der voor de schatting aangenomen klassen te rangschikken, en voor ieder dezer klassen de jaarlijksche opbrengst in geld te berekenen. Ten behoeve der landverlegging moeten alle perceelen der betrok ken gemeente, alle rechten en lasten, onverschillig of zij vreemd of eigen gebied betreffen, in geldswaarde worden berekend en voor gesteld. Volgens de waarde in geld is het aandeel van iederen afzonder lijken bezitter in de geheele te verdeelen massa onmiddellijk af te leiden; de toewijzing der nieuwe oppervlakten wordt in verband hier mede vereenvoudigd. Het doel der landverlegging, uit verspreid liggende perceelen voor iederen eigenaar zoo mogelijk één afgerond geheel te vormen, wordt alleen hierdoor gemakkelijk bereikt. Waardeverhoudingen in geld uitgedrukt hebben dit voor, dat zij verstaanbaar zijn voor den landbouwer, zij geven hem eene duide lijke voorstelling van de waarde van zijn oud en van zijn nieuw, toe te wijzen eigendom. Zij maken de redeneering voor hem toegankelijk: „ik gaf in de landverleggings-massa perceelen tot een waarde van zoo en zooveel gulden, waarvoor ik eene oppervlakte van hetzelfde bedrag te vor deren heb." De schatting moet nauwkeurig plaats vinden, geen enkel nadeel mag er uit voortvloeien. De verschillende klassen worden op het regelingsplan zichtbaar voorgesteld, hunne oppervlakten berekend en in de daarvoor bestemde registers ingeschreven. sub. 2volgens de oppervlakte der voor de schatting aangenomen klassen en de voor ieder dezer klassen bepaalde waarde-eenheid wordt de vordering van iederen afzonderlijken bezitter op de te ver deelen massa vastgesteld, waarna het net van wegen en waterleidin gen wordt geprojecteerd en op het terrein uitgebakend. Hebben de bij de landverlegging geïnteresseerden door het uitge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 198