193 bakende net eene voorstelling gekregen van den toekomstigen vorm der veldindeeling, dan worden hunne voorstellen en wenschen gehoord tot de nieuwe verdeeling der perceelen. Verloting der perceelen is bij alle landverleggingen, in nagenoeg alle staten, zeer terecht afgeschaft. Is aan iederen belanghebbende afgevraagd waar hij zijne perceelen wenscht, en welke voorstellen hij met betrekking tot de ligging en den toestand begeert te doen, dan krijgt de commissie uitgangspunten en dus gelegenheid eene iedereen bevredigende veld-indeeling te ont werpen. Alsdan volgt de waardebepaling der nieuwe eigendommen, is deze definitief vastgesteld, dan worden de eigendommen uitgebakend en aan de nieuwe bezitters toegewezen. sub. 3: in de zoogenaamde landverleggings-oorkonden wordt de nieuwe toestand beschreven; tegelijkertijd heeft overschrijving plaats der nieuwe perceelen op de nieuwe bezitters in het grondboek en in de belasting-registers; ten slotte wordt opgemaakt eene nauwkeurige beschrijving van alle in de gemeente verplaatste grens- steenen. x) De landverlegging is in tal van Duitsche Staten wettelijk geregeld. In Pruisen gaat men er toe over, wanneer meer dan de helft der eigenaars van de volgens het grondbelasting-kadaster berekende oppervlakte van de voor verwisseling vatbare perceelen de landverleg ging voorstelt of er toe besluit. De minst doeltreffende wetgeving bezit Beieren; daar wordt ver langd dat minstens tien eigenaren bij de landverlegging betrokken zijn, acht tiende der eigenaren moet het over de omwisseling onder ling eens wezen, en tegelijkertijd bezitter zijn van minstens vier vijfde van den vlakte-inhoud der betrokken perceelen, waarvan zij bovendien vier vijfde in de grondbelasting moeten betalen. Het gevolg dezer eischen was, dat na een zestienjarig bestaan der wet geene enkele landverlegging voorkwam. Op verzoek van de land verleggings-commissie (Auseinandersetsungsbe- hörde) brengt de grondboekrechter ook de hypotheken over op de perceelen aan de schuldenaars toegewezen. (Zie o. a. 71 Preusz. Ges. Grundbuch- Ordnung.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 199