197 De metingen werden meestal uitgevoerd door dessa-en onderdistrictshoofden, djoeroetoeliessen en dergelijken; menschen, die zelfs het a b c van meten niet kenden, waarvan velen wellicht niet eens de vier hoofdregels der rekenkun de machtig waren. Het toezicht was opgedragen aan de Wedono's, die in 't algemeen al even min aanspraak kunnen of zullen maken op kennis van het landmetersvak; de leiding geschiedde zoogenaamd door de Controleurs, doch behalve dat deze ook geen landmeters zijn, hadden zij het met het verzamelen der overige gege vens zeker te volhandig om er den noodigen tijd en zorg aan te besteden; dit is althans nog het gunstigste wat aan te nemen valt, in verband met de ver schillen, waarvan hierna sprake zal zijn. Er is verder gewerkt met werktuigen, waarmede onmogelijk iets goeds kon worden uitgevoerd en er is geen derde van den tijd aan besteed, die goede en met goede instrumenten gewapende technici noodig zouden hebben om eene, zelfs zeer oppervlakkige meting en kaarteering der bouw velden van Java tot stand te brengen. Het is dan ook algemeen genoeg bekend, dat verschillen van 100% met de werkelijke oppervlakte niet bepaald tot de zeldzaamheden behooren en naar wij vernamen kunnen afwijkingen van 20 tot 40% gerust als regel aangenomen worden. Neemt men hierbij nog in aanmerking, dat het werk, wegens gebrek aan kaarten, de uiterst gebrekkige schetsen door bovenge noemde opmeters geheel stelselloos vevaardigd verdienen dien naam niet voor bijhouding in het geheel niet vatbaar is, dan heeft men een treurig maar helaas waar beeld van hetgeen dilettantisme, ik schreef hier voor de variatie haast charlatannerie, te weeg brengt, waar het zich in de plaats dringt, die alleen door vakmannen, met kennis en practische ervaring toegerust, behoor lijk kan worden vervuld. Deze beschouwingen zullen ieder, die afkeerig is van tijdverspilling aan mon- nikkenwerk en van het nutteloos verontrusten en zonder vergoeding in dienst stellen van inlanders, warm makenvooral hen, die zich goed kunnen voorstel len welk een kolossale massa onbezoldigden arbeid hier van de mindere hoofden is gevergd; hoe die menschen moeten getobd en gezucht hebben bij de uitvoering van eene taak, geheel boven hun begrip en hunne krachten, gejaagd en misschien bedreigd voor 't geval hun werk niet tijdig af, of niet voldoende deugdelijk was uitgevoerd. En dat alles om een stapel totaal waar deloos papier, beklad met billioenen cijfers in het leven te roepen. Waardeloos! want wie zal beweren, dat men nu in het bezit is gekomen van de volledige gegevens omtrent de oppervlakte, die de Regeering volgens haar kabinetsschrijven van 23 October 1879 no. 3 ook noodig achtte, //om andere grondslagen dan de bestaande aan te nemen,// of dat hieruit opge' bouwd kan worden //het stelsel, dat het meeste past in de bestaande toestan den het meest nabij komt aan het desideratum eener goede landrente-heffing

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 203