199 Deze laatste is weer gelijk aan het getal pikols van eenig voortbrengsel, dat zoodanige eenheid oplevert, vermenigvuldigd met den te bedingen prijs per pikol en verminderd met de kosten tot verkrijging van het product aangewend. Daarna heeft men nog slechts, liefst voor eiken kring afzonderlijk, vast te stellen een billijk percentage, dat van de netto-opbrengst, dat is van werke lijke winst, dient geheven te worden, om dit gewichtige vraagstuk tot eene gewenschte oplossing te brengen. Tot de kennis van de uitgestrektheid der bebouwde gronden is echter alleen te geraken door het systematisch opmeten van het geheele terrein, waarover zij verspreid liggen en de afbeelding daarvan op deugdelijk vervaar digde kaarten, in zoodanige blokken, als waarin zij op het terrein door natuurlijke en cultuurgrenzen verdeeld zijn, of bij den inlander onder afzon derlijke namen bekend staan, terwijl deze gegevens alleen te behouden zijn door de kaarten voortdurend de wijzigingen, die de bodem ondergaat, te doen volgen, en zoodoende steeds in overeenstemming te houden met het terrein, m. a. w. door behoorlijke bijhouding. Genoemde kaarten, met daarbij behoorende goed geordende registers, waarin elk blok door een volgnummer is aangeduid en nader omschreven door ver melding zijner uitgestrektheid, de cultuursoort, den naam, waaronder het in de desa bekend is, de netto-opbrengst per bahoe enz., vormen een kadaster in optima forma. Hieruit volgt dus, dat zoodanig kadaster een levensvoorwaarde is voor elke deugdelijke landrente-regeling, wijl o. i. in tegenstelling daarvan, uit het voorafgaande genoegzaam gebleken is, dat het streven naar zoodanige oplossing zonder kadaster, eer het najagen van een hersenschim genoemd moet worden. Nu rijst de groote vraag: is de samenstelling of liever de voltooiing van het kadaster binnen de grenzen onzer financiëele krachten en binnen zoo danig tijdsverloop, dat de landrente-regeling er op wachten kan, mogelijk? Alvorens tot de beantwoording dier vraag over te gaan, wenschen wij er op te wijzen, dat een kadaster, evenals elke andere zaak, van verschillend gehalte kan zijn; dat de eischen, die er met het oog op het doel aan gesteld moeten worden, zeer uit elkaar kunnen loopen en dat de duur der opmaking en dus ook de uitgaven er aan verbonden, daarmede nauw verband houden. Zoo bestaat er zeer groot verschil tusschen een kadaster, dat ter bescher ming der rechtszekerheid van den eigendom moet dienen en tevens voor de de praktijk zal blijken, dat aan de juiste bepaling van die opbrengst te groote bezwaren verbonden zijn en dat aan de belasting der bruto-opbrengst de voorkeur moet gegeven worden. Dit brengt echter in onze verdere bewering uit den aard der zaak geen wijziging.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 205