202 de strengste eischen der wetenschap en met aanwending van de beste hulp middelen in alle opzichten deugdelijk opgemaakt en volledig kadaster, om de rechten van dien eigendom en zijne grenzen te kunnen verzekeren, billijk de lasten te kunnen heffen, te voorkomen dat mutaties in den bodem ver warring zouden veroorzaken en die in de rechten en rechthebbers behoorlijk geconstateerd en verzekerd zouden blijven enz. Wel is waar bleek het hoe langer hoe meer, dat de inlander nog geen heil ziet in de hem verleende voorrechten en er weinig lust tot conversie scheen te bestaan, doch de metingen in de binnenlanden werden begonnen en de te volgen richting werd aangegeven, onder dezelfde invloeden en heer- schende beginselen als waarop wij hiervoor doelden en het kan dus niet verwonderen, dat dezelfde denkbeelden daaraan ten grondslag werden gelegd. Dit verklaart, waarom men, ondanks de destijds reeds gebleken antipathie van den inlander tegen de conversie, in 1879 toch een kadaster op touw zette, waarbij volledig rekening gehouden werd met de algemeene toepassing der agrarische wet. Wij achten thans de overtuiging vrij algemeen gevestigd, dat conversie in argrarisch eigendom zonder dwang of althans sterke pressie van het Bestuur, in de eerste jaren, wellicht zelfs in een zeer verre toekomst, niet in die mate zal plaats hebben, dat daardoor alleen de directe kadastreering, op de bespro ken nauwkeurige wijze nog gemotiveerd geacht kan worden. Daarentegen dringt de landrente-quaestie hoe langer hoe meer tot eene spoe dige en deugdelijke oplossing, vooral nu het gebleken is, dat door het laatst gehouden onderzoek alweêr een achttal jaren zijn verslonden, zonder haar een stap verder te hebben gebracht. Immers, al bevatten de resumés wellicht veel goede bouwstoffen voor de waarde-bepaling der bouwvelden, zonder de kennis der uitgestrektheden zou men ze kunnen vergelijken bij de pannen voor eene huisbedekking bestemd, voor welk dak men echter geen houtwerk heeft, of vinden kan. Is het nu, op grond van de voorafgaande beschouwingen wenschelijk te achten, om voor de binnenlanden de veronderstelling, dat in de toekomst een eigendomskadaster noodzakelijk kan worden, geheel te laten varen; met de werkwijze thans bij het kadaster gevolgd geheel over stag te gaan en voortaan alleen op de meest eenvoudige wijze, met opoffering van veel nauw keurigheid en verzwakking van den grondslag, met den meesten spoed en op de goedkoopste wijze, een zuiver fiscaal kadaster samen te stellen, waaraan alleen de kennis der oppervlakte binnen eene niet te nauwe grens en de tamelijk juiste voorstelling van den bodem op de kaart, als eischen worden gesteld Het komt ons voor dat deze vraag niet geheel bevestigend beantwoord mag worden. De Agrarische wet bestaat eenmaal en heeft al den schijn, dat zij nog jaren lang onbezield en zonder belangrijke levensuitingen, als eene

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 208