203 te vroeg geboren vrucht, zal blijven liggen; zoo is het echter ook niet waar schijnlijk, dat zij door intrekking vernietigd zal worden. Eerder gelooven wij dat de oplossing van het vraagstuk der conversie zeker op den weg der toekomst ligt. De geschiedenis van bijna alle volken toont aan, dat de vernietiging der overheersching van enkelen over de groote massa en de oplossing van het gemeenschappelijk handelen en bezitten in persoonlijke vrijheid en individueel optreden voor eigen belangen, gevonden wordt op den weg van vooruitgang door ontwikkeling, en, ofschoon die weg in Oostersche landen en vooral in Nederlandsch-Indië met trage schreden wordt afgelegd, zoo valt toch niet te ontkennen, dat hij ook hier bewandeld wordt. Daarom zouden wij het niet wenschelijk, en met de beginselen eener voor uitziende politiek in strijd achten, om bij de opmaking van het kadaster in de binnenlanden in het geheel geen rekening te houden met de eischen, die er in de toekomst aan gesteld kunnen worden, maar liever een middel zoe ken om het thans speciaal ten behoeve der landrente op te maken kadaster tevens vatbaar te maken, om later, bij eventueele conversie in agrarisch eigen dom, de noodige gegevens tot de bescherming en administreering daarvan in zich op te kunnen nemen. En dit is met opoffering van betrekkelijk zeer weinig tijd en kosten mogelijk. Hiertoe is slechts noodig dat de grondslag voor het fiskale kadaster n.l. de triangulaties en hoofdpolygoon-metingen met dezelfde zorg en volgens dezelfde regelen worden uitgevoerd als voor een eigendomskadaster noodig is; dat de hoofd-indeeling van het terrein en de blijvende kenmerken, die er zich op bevinden als wegen, groote rivieren, kanalen, bruggen, palen, op zich zelf staande gebouwen enz. met dezelfde zorg worden opgemeten, en dat eindelijk de driehoeks- en polygoonpunten zichtbaar en blijvend worden ver zekerd. Hierin zal men een geraamte hebben voor een toekomstig eigen- doms-kadaster waaraan de successievelijk in agrarisch eigendom overgaande stukken grond worden vastgemeten en zoodanig er in opgenomen, dat met de conversie van het laatste grondstuk, ook het eigendomskadaster gereed en in de plaats van het oorspronkelijk opgemaakte fiskaal kadaster getreden zal zijn. Hèt werk aan het leggen van dien grondslag verbonden, bedraagt hoogstens 1/10 van het geheel. Daarbij komt nog dat voor een fiskaal-kadaster eene basis om het détailwerk aan te verbinden evenzeer noodig is, met dit verschil evenwel, dat zij meer globaal en minder nauwkeurig kan zijn, desnoods geen verband behoeft te houden met triangulaties van hoogere orde enz., zoodat het verschil in arbeid aan de eene wijze van uitvoering boven de an dere verbonden, zeker niet meer dan 1/25 zal bedragen. Nog zij opgemerkt dat de meerdere tijd en kosten aan eene goede basis voor de meting besteed, in elk geval voor het langdurig voortbestaan van het werk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 209