204 zeer bevordelijk zijn, en dat, wanneer de landrente-heffing eenmaal op het kadaster gebaseerd en de administratie daarvan, om zoo te zeggen er in ge worteld zal zijn, zooals zulks met de grondbelasting in Nederland en elders het geval is, men zijne onmisbaarheid stellig zoodanig zal gevoelen, dat landrente heffing zonder kadaster nauwelijks meer denkbaar geacht zal worden; zoodat het meerdere werk ook het fiscale kadaster ten goede komt, aangezien er het tijdstip van herziening of vernieuwing aanmerkelijk door verschoven wordt. Deze overwegingen hebben bij ons de vaste overtuiging gevestigd, dat alleen een fiskaal-kadaster, wat de meting der détails, de kaarteering, de in- houdsberekening, de boekhouding en de bijhouding betreft, gebaseerd op een zeer juisten, volgens de eischen der wetenschap uitgevoerden en aan de trian gulaties van hoogere orde verbonden grondslag, naast de noodige gegevens voor de landrente-heffing, en een richtige administratie daarvan, de vatbaar heid zal bezitten om de wijzigingen in de rechten op den grond in zich op te nemen naar mate zij ontstaan, en dus voldoen zal aan alle eischen, die er in Indie thans aan een kadaster gesteld behooren te worden. Hiermede is onzes inziens voldoende aangetoond, welke eischen hen aan het technisch gedeelte van een kadaster voor de binnenlanden van Java en Madura gesteld moeten worden, om op de spoedigste wijze in de dringende behoefte aan gegevens voor de landrente-regeling te kunnen voorzien, en tevens zorg te dragen, dat het den grondslag kan uitmaken voor de behoorlijke aanduiding en de verzekering der ligging en begrenzing der later te vestigen eigendoms rechten op den grond. Verder dat deze laatste eigenschap betrekkelijk weinig meer tijd en kosten zal vorderen en tevens het landrente-kadaster ten goede zal komen. Om nu te kunnen nagaan welke kosten en hoeveel tijd de opmaking van het technisch gedeelte van zoodanig kadaster zal vorderen, moet in de eerste plaats bekend zijn de oppervlakte welke gekadastreerd behoort te worden, en in de tweede plaats van welke oppervlakte een zeker getal te samenwer kende ambtenaren in een tijdsverloop b.v. van één jaar, het kadaster geheel gereed kan maken. Omtrent de oppervlakte vinden wij de gewenschte opgaven in het eindresumé van het landrente-onderzoek van den Hoofd-Inspecteur van de cultures Dr. Sollewijn Gelpke, waarin gezegd wordt, dat er op Java en Madura, be halve de residentie Batavia, waarvan alleen het land Bloeboer in reke ning is gebracht, de Vorstenlanden en Bangkalan, 3.702.575 bahoes bouwgrond liggen. Zooals wij vroeger aantoonden kan echter gerust worden aangenomen dat er 15 °/0 meer is, 15 °/0 is gelijk aan dr 555.540 bahoe's, terwijl in de afdeeling Bangkalan dr 230,000 bahoe's bouwvelden aanwezig zijn. 1) Bahoe of bouw 500 Rijnl. Roede of 0,709649 hectaren, zie Staring's lijst blz. 8. (Red.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 210