205 Verder moet er op gerekend worden dat met de bouwvelden onvermijde lijk opgemeten moeten worden de ongecultiveerde gronden, die er in besloten liggen en welke ongeveer op 20 gesteld moeten worden, zoodat het kadaster zich zal moeten uitstrekken over 3.703.575 555.540 -f- 230 000 4- 740.000 rfc 5.229.155 bahoe's. Hiervan kunnen echter ongeveer 600.000 bahoe's worden afgetrokken voor hetgeen reeds door het nieuwe kadaster is tot stand gebracht, zoodat er 4.629.113 bahoes zouden overblijven. Hieronder zijn volgens het eindresumé echter begrepen 342.700 bahoes met jaarlijks beplante tegalvelden en gemeenschappelijke weiden (pegagans), welke wegens de onbestemdheid hunner grenzen en de onmogelijkheid der jaar- lijksche bijhouding, vooral wat de eerste betreft, eigenlijk niet voor behoorlijke kadastreering vatbaar zijn. Hoogstens zou men globaal de geheele uitgestrektheid binnen een desa- gebied kunnen opmeten en op de kaart afbeelden, om in verband met de gewoonte van deze gronden om de twee, drie of vier jaren te beplanten, te kunnen bepalen hoeveel bahoe's ongeveer jaarlijks beplant worden en daar over b. v. voor een zeker getal jaren het landrentecijfer zonder nadere herziening dan ten opzichte van het percentage (waarover later) vaststellen. Daarentegen zijn in het eindresumé niet opgenomen de erven en tuinen, waarover het kadaster zich wel zal moeten uitstrekken, en waardoor het werk eenigszins vermeerderd wordt. Wij gelooven de waarheid zeer nabij te komen door voor onze berekening aan te nemen, dat er nog evenveel te verrichten zal zijn, alsof er 3.650.000 bahoe's onder gelijke omstandigheden te kadastree- ren waren. Om met het minste personeel de meeste vordering en de beste samenwer king te verzekeren, achten wij de formatie van ploegen bestaande uit een Chef, geassisteerd door nog drie Europeesche landmeters of goede adjuncten en een dertigtal mantris en élèves, het geschiktst. La gezette overweging, in verband met hetgeen volgens de koloniale ver slagen thans wordt afgedaan en rekening houdende met de veel eenvoudiger werkwijze, die gevolgd zal kunnen worden, zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat eene zoodanige samengestelde ploeg ambtenaren, jaarlijks 30.000 bahoe's in den vroeger omschreven zin zal kunnen kadastreeren. De uitgaven die zoodanige afdeeling jaarlijks zou vorderen zouden dan ongeveer bedragen Aan tractementen. !2 Landmeters 2e klassef 12.600 1 Adjt. landmeter 2e klasse 3.000 1 Adjt. landmeter 3e klasse 2.400 1) Hiervoor kan ook genomen worden 1 landmeter late klasse met 1 adjunct le klasse, een adjunct 2de klasse en een adjunct 3de klasse en nog andere combinaties, die echter steeds vrijwel dezelfde uitgaven zullen vorderen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 211