207 genomen en bij de recente herziening der belasting op de ongebouwde eigen dommen in Nederland nog is toegepast. Het ligt niet in het bestek van dit opstel, om de door ons gewenschte methode van schatten in alle détails in beschouwing te nemen en te om schrijven. Evenals bij het technisch gedeelte van het kadaster willen wij echter de grondslagen waarop het werk moet berusten en de hoofdregelen waarnaar het moet worden uitgevoerd, min of meer uitgebreid aangeven en wellicht enkele bijzonderheden even aanstippen. Aangezien de desa's gemiddeld te klein zijn om evenals in Nederland de gemeenten elk afzonderlijk als een geheel behandeld te worden, moeten in de eerste plaats kringen worden gevormd, elk van eenige dessa's of gedeelten daarvan, die ongeveer uit dezelfde soort van gronden bestaan, waarin dezelfde cultuur gedreven wordt, waar de werkloonen en levensbehoeften nagenoeg dezelfde zijn, omdat daarvan ongeveer gelijke productiekosten het gevolg zullen zijn, waarin de marktwaarden der producten ongeveer gelijk gesteld kunnen worden.dus in het algemeen desa's waarvan de toestanden en omstan digheden, die invloed uitoefenen op de waarde van het product en op de productiekosten, nagenoeg dezelfden zijn: Daarna moet voor eiken kring worden nagegaan, welke soort van gronden daarin aanwezig zijn; zooals sawahs met levend water, sawahs op jaarlijks beplante tegalvelden, wisselvallig beplante tegals, tuinen deze weer te onder- scheiden b. v. in ooft- en andere tuinen vischvijvers enz. Verder moet van elk dezer gronden of cultuursoorten onderscheiden worden in hoeveel rubrieken zij binnen den kring waarin ze gelegen zijn, verdeeld kunnen worden, dat wil zeggen, tot hoeveel klassen elke soort gebracht kan worden. Eindelijk moet van elke klasse eener cultuursoort eene type uitgezocht worden, en hiervoor een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de hoeveelheid product per bahoe in pikols, de marktwaarde per pikol en de productiekosten, waaruit dan, door een eenvoudige berekening, de netto-opbrengst gevonden wordt voor de typen. Dan schiet er nog slechts over om elk blok met de typen te vergelijken en in een hunner te rangschikken, waarmede de netto-opbrengst per bahoe van alle blokken binnen een kring gevonden zal zijn, terwijl die voor het geheele blok gelijk zal zijn aan het getal bahoes, vermenigvuldigd met het bedrag der opbrengst. Om ten slotte tot het belastingcijfer te komen, moet nog vastgesteld worden het percentage, dat men van de netto-opbrengst vermeent te kunnen heffen, waaruit dan alweer op zeer eenvoudige wijze berekend kan worden hoeveel de belasting voor elk blok bedraagt. Middels de hierdoor gevonden gegevens kan het bij de kaart behoorende hoofdregister nu volledig worden ingevuld zoodat, behalve alles wat verder

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 213