208 wetenswaardig is, naast elk blok staat aangeteekend hoeveel landrente er jaar lijks van betaald moet worden. Het percentage zouden wij liefst voor eiken kring, doch, als zulks te omslachtig is, voor elke residentie afzonderlijk, jaarlijks vastgesteld willen zienjaarlijks, omdat daardoor rekening gehouden kan worden met de op- en neergaande marktwaarde en eventueele misgewassen, dat is tevens met de op- en neergaande draagkracht, zonder dat een der andere factoren gewijzigd behoeft te worden. Ook zou men het percentage voor eenige jaren b. v. een lOtal kunnen vaststellen met bepaling dat er alleen wijziging in gebracht zal worden als de prijzen der hoofdproducten b. v. 20°/0 of meer veranderd zijn of groote mis gewassen geconstateerd worden. Wanneer het percentage jaarlijks gewijzigd wordt, kan er naast het hoofd- register een hulpregister worden aangelegd, voor tal van jaren ingericht, waarin voor elk jaar het belastingcijfer op nieuw wordt ingevuld. Wordt het werk goed voorbereid, worden doelmatige voorschriften gegeven, wordt het onder bekwame leiding en strenge contróle met zorg en nauwge zetheid uitgevoerd, dan zal men in het hierdoor volledig gemaakt belastings kadaster eenen grondslag voor de landrente-heffing bezitten, die allicht een halve eeuw zonder algemeene herziening der taxaties en nog oneindig langer zonder algemeene hermeting kan voortbestaan; die vastheid zal geven aan en daardoor rust zal brengen in deze hoofdbron van emotie voor den inlander en voor de Regeering de zekerheid, dat zij billijk belast en de schatkist het hare krijgtterwijl de inlander gevoelen zal en ook kan opmerken dat hij in evenredigheid van elk ander betaalt en dat werkelijk niet meer dan een billijk deel van zijne inkomsten geöischt wordt. Wanneer verder in elke desa gepubliceerd wordt hoe groot elk blok, dat is, elk in de desa afzonderlijk bekend grondstuk is, en hoeveel daarvan per baboe moet worden betaald, dan zal elk belastingschuldige, desnoods geholpen door gedienstige naijverigen op de dessahoofden, die altijd aanwezig zijn, spoedig genoeg weten uit te maken of hij bij de individueele onderverdeeling benadeeld is of niet, en wanneer reclame daaromtrent in de hand wordt gewerkt en onpartijdig onderzoek verzekerd, zal het o. i. ook spoedig gedaan zijn met de oneerlijke praktijken van de dessahoofden. Evenzeer als het technisch gedeelte moet ook het schattingswerk van het land rente-kadaster, wil men het een langen levensduur verzekeren en voortdurend in overeenstemming houden met de werkelijkheid, behoorlijk worden bijgehouden. Hiertoe moeten b. v. de ontgonnen gronden er in opgenomen, de verlaten er uit afgeschreven worden, bij cultuurverandering, van de eene categorie bij de andere overgebracht worden enz. De nieuwe of her-taxaties moeten ook hier weêr geschieden door gelijkstelling met een der vroeger aangenomen typen. Onder de hier vooraf genoemde werkzaamheden, aan de bepaling der be lastbare opbrengst verbonden, zijn van het meeste belang de verdeeling in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 214