210 menschen toe te vertrouwen, en daardoor ook op hoe hoogen prijs het gesteld werd, om tot eene juiste en vooral evenredige heffing van de grondbelasting te geraken. Er bestaat o. i. geen reden om hier in Indiê lichtvaardiger te werk te gaan. Er zijn hier dezelfde belangen voor de onderdanen aan verbonden en ook het Gouvernement wordt er op dezelfde wijze door gebaatalleen behoeft hier niet zooveel vrees te bestaan voor collectieve of individueele klachten en nog minder voor de publiciteit, die er daar ginds aan gegeven wordt, maar wij zijn stellig overtuigd, dat de Regeering daarin in de verte geen aanleiding zou willen vinden, om de belangen van volk en schatkist hier minder te behartigen. Al moet dus op den voorgrond staan, om de regeling der landrente met dezelfde zorg en nauwgezetheid tot stand te brengen, als in Nederland voor de herziening der grondbelasting is aan den dag gelegd; zoo kan dit doel hier echter op veel eenvoudiger, en vooral minder bewerkelijke wijze worden bereikt. Vooreerst wordt hier de individueele indeeling niet gevolgd, maar de bouwgrond alleen verdeeld in blekken van dezelfde soort, waardoor het getal taxaties, ondanks de meerdere oppervlakte, onzes inziens niet de helft zal bereiken van dat in Nederlanddan zijn er minder grondsoorten, en grootere oppervlakten, die aan hetzelfde type gelijkgesteld zullen kunnen worden, verder zal men in de vroeger besproken schemas van het laatstgehouden landrente- onderzoek de meeste gegevens kunnen vinden, benoodigd om de netto-opbrengst der typen te bepalen, waardoor ontzaglijk veel arbeid uitgewonnen zal worden, al zal eene controle op die gegevens niet achterwege mogen blijven; eindelijk zal de samenstelling der administratie oneindig minder tijd vorderen, daar hier elke desa en ginds elk belasting-schuldige wordt aangeslagen en dus afzonderlijk te boek gesteld, terwijl ten slotte de voorbereiding hier ook grootendeels kan bestaan in het pasklaar maken voor Indië, der in Nederland samengestelde voorschriften. Ééne zaak moet hierbij echter onherroepelijk voorop staan n.l. deze, dat de leiding van het geheele werk wordt toevertrouwd aan iemand van groote practische kennis en ervaring, meer dan van groote geleerdheid op dat gebied, desnoods geassisteerd door nog een of twee in dezelfde richting ontwikkelde ondergeschikten. Mochten dergelijke personen in Indie niet te vinden zijn, dan zullen ze in Nederland onder de Controleurs van het kadaster en de grondbelasting en gedeeltelijk uit de oudste ambtenaren van het kadaster hier te lande wel te recruteeren zijn. De kennis van de Indische toestanden, de taal en de huishouding in de desa, moet verondersteld worden aanwezig te zijn bij de Controleurs, die met de verzameling der genoemde gegevens belast zijn. Wat wij met leiding bedoelen is de organisatie, de regeling van en het toezicht op het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 216