211 werkde zorg dat overal volgens dezelfde beginselen en opvattingen wordt gewerkt, de samenstelling der administratie, enz. enz. Verder is noodig voortdurend nauw verband en samenwerking met het kadaster. Zeer wenschelijk zou het zelfs zijn dat meting en taxatie onder eenzelfde leiding stonden, wat veel overleg en correspondentie zou uitwinnen en de verdeeling van den arbeid gemakkelijker maken. Meer dan oorspronkelijk de bedoeling was zijn wij in détails moeten treden, om den aard en omvang van het taxatiewerk voor iedereen duidelijk, en een goed oordeel over de al- of niet-uitvoerbaarheid er van, gemakkelijk te maken Daarvoor is echter ook nog noodig de kennis der financiëele consequenties die uit dit werk zullen voortvloeien en moet dus nog globaal worden nage gaan, welke die ongeveer kunnen zijn, Een Algemeene Chef, die echter voor de helft uit de begrooting van het meetwerk betaald kan worden, waarvoor een tractement van 14.400 billijk geacht wordt, dus voor de helft 7.200 Een daaraan toegevoegd ambtenaar van f 9.600 en een van 7.200 16.800 Ieder controleur kan met behulp van de hem ondergeschikte inlandsche hoofden in zijne afdeeling en medewerking van de vooraf genoemde ambtenaren, de gegevens verzamelen, die noodig zijn en zal dus voor zijn gewoon dienstwerk slechts gedurende eenige tijd geassisteerd behoeven te worden door een ambtenaar ter be schikking of Aspirant-controleur Éi gemiddeld 2400.24.000 Bij iederen controleur drie mantris voor hulp bij het inwinnen van inlichtingen, uitvoeren van proefsneden, voor schrijfwerk enz. =fc f 500 5 X 3 X 500 15.000 Reis- en verblijfkosten10.000 Schrijtbehoeften, materieel enz1.000 Totaal 's jaars f 74.000 of' over 15 jaren f 1.110.000. Als men verder aanneemt dat er nog eenige reiskosten aan voor dit werk niet bezoldigde hoofden betaald moeten worden, dat er nog onkosten ver bonden zijn aan overplaatsingen, aan het hooren der bezwaren van de desa- besturen tegen de uitkomsten van het werk, enz. dan komt het voor dat er ongeveer f 1,260.000 maar ook niet meer mee gemoeid zal zijn. Dit gevoegd bij de kosten van het metingwerk, dan komen wij tot een jaarlijksch bedrag van 546,800 en eene totaal uitgave van ruim/8,352,000. Maar hiervoor zal men dan ook in het bezit zijn van eene instelling, die, bij goede bijhouding en beheer, meer dan eene halve eeuw de ongewraakte

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 217