17 eene veel grootere ontwikkeling der maatschappij voor mogelijk gehouden. x) Toch is dit verschijnsel zeer wel te verklaren. Daar aan de andere zijde van den aardbol stroomden Europeanen van verschillenden landaard, met uiteenloopende rechtsbegrippen, samen. Snel vermenigvuldigde zich de bevolking die overal aan de ontginning van den grond toog; steden werden gesticht; industrie en eene wereldhandel ontwikkelden zich met ongelooflijke snelheid. In dien exceptioneelen toestand gevoelt de nijvere bevolking groote behoefte behalve aan rechtszekerheid aan een vrijen en gemakkelijken omzet ook van onroerende goederen. Hier geen diepzinnige be spiegelingen en wijsgeerige theorieën, doch het oog vooral op het praktische gericht; hier worden de lastige vormen en vooroordeelen van het moederland gemakkelijk afgeschud. Onder die omstandig heden is voor eene ingrijpende hervorming van een rechtsinstituut slechts noodig een energiek man, met praktischen zin en ruimen blik, die zich de kwalen van het oude stelsel helder voor oogen stelt, aan het onbestemd verlangen naar eene radicale verbetering uiting geeft, en gelukkig genoeg is, verschillende rechtsvormen zoo danig te vereenigen dat zij aan de behoeften voldoen en tevens een logisch en rechtvaardig geheel uitmaken. Zulk een man was Robert Torrens, zoon van den kolonel Torrens, die als een der stichters van de kolonie Zuid-Australië, aldaar zeer bekend was.2) In 1856, als Registrar General levendig belang stellende in klachten over den omhaal, de kosten en verwikkelingen bij overdracht van onroerend goed, getroffen door de gegrondheid er van, zocht en vond hij een middel om die overdracht eenvoudiger, doeltreffender en goedkooper te maken. Een stelsel nl., analoog aan dat bij over dracht van schepen 3), waarmede hij vroeger als directeur van douane rechten vertrouwd was geraakt. Hij onderwierp zijn denkbeeld aan het oordeel van invloedrijke personen, doch allen zijn vader voorop hielden het voor onuitvoerbaar en meenden, dat het in elk geval zou afstuiten op den onverwinlijken tegenstand der juristen. x) Gratama, blz. 57, 68. 2) Deze bijzonderheden zijn ontleend aan Gide p. 6 8. 3) Torrens p. 28 h 30, Blue book 1872 p. 90. Tijdschrift Kadaster 1890. c2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 21