222 hoofdbestuur zal deze gelegenheid om in het belang der candidaten op te treden niet ongebruikt laten." Wij zullen niet ontkennen, dat de boekhouders van het kadaster bekend behooren te zijn met een belangrijk deel van het burgerlijk recht. Evenmin dat het gewone werk zeer goed door een klerk of een teekenaar kan verricht worden. Doch ter voorlichting van het publiek en van den hypotheekbe waarder en ter voorkoming van onjuiste boekingen dient er althans één tech nisch deskundige aan de bewaring aanwezig te zijn. De hypotheekbewaarders erkennen dat. x) Het werd ook met klem van redenen betoogd in de Tweede Kamer 77e zitting van 25 April 1877 o. a. door de heeren Geertsema en van Nispen tot Sevenaer. Terecht werd toenmaals het voorstel der Regeering tot afschaffing van de landmeters voor den kantoordienst met groote meerderheid verworpen. Als technisch deskundige kan de teekenaar evenmin optreden als de kandi daat-notaris; de vereischte kennis kan ook op het kantoor of de studeer-kamer niet worden verworven. De bestaande regeling van den dienst aan de hypotheekbewaringen is ongetwijfeld gebrekkig en kostbaar. Door de landmeters voor den kantoor dienst af te schaffen, zou men den toestand echter slechts verergeren. Het kwaad licht niet daar, het spruit voort uit de onvolledige vorming der registratie ambtenaren, aan wien het privilegie is toegekend tot hypotheekbewaarder benoembaar te zijn, zonder blijken van geschiktheid te hebben gegeven. Eene rationeele en onkostbare regeling zal eerst verkregen worden indien aan het hoofd van de bewaringen ambtenaren geplaatst worden, die voor hun taak worden opgeleid en eerst benoembaar zijn na aflegging van een voldoend examen, dat ook de techniek van het kadaster omvat. Men zie in verband hiermee, wat wij schreven over de verantwoordelijkheid van hypo" theekbewaarders (blz. 136 140 van dezen jaargang.) (Red.) 1) Zie Verslag van het verhandelde op de vergadering van hypotheekbewaarders in Juni 1871. blz. 33.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 228