18 Zooals het bij krachtige naturen meer gaat, prikkelden de tegen werpingen Torrens tot dieper onderzoek en nadenken. Het voor- loopig plan werd uitgewerkt en met den moed der overtuiging ver dedigd. Toen kort daarop aan de Britsche koloniën in Australië meerdere autonomie en eene zelfstandige Vertegenwoordiging toege staan werd, stelde hij zich candidaat te Adelaide en ontwikkelde in zijne, van Britschen humor tintelende verkiezings-speeches zijn lie- velings denkbeeld op populaire wijze. Een paar voorbeelden. „Ieder man kan zich zelf een paard of een schip van 10- of zelfs van 30 000 pond sterling koopen, maar zoodra hij grond wil koopen, kan hij niet slagen zonder den bijstand van een solicitor. Daarbij is dikwijls de eigendom, dien hij betaald heeft, zoo onzeker of be zwaard met allerlei lasten, dat hij niet weten kan of hij een acre grond heeft gekocht dan wel een proces „Men heeft mij gezegd dat ik een Hercules-arbeid ondernam. Hercules slaagde er in de Augiusstallen te reinigen. En hoe slaagde hij Door er een rivier door heen te leiden. Welnu," zegt hij met eene woordspeling op zijn naam, „indien de burgers van Adelaide the Torrens2door het stelsel onzer wetgeving gelieven te leiden, misschien zal het succes hetzelfde zijn." Men nam de proef; Torrens werd gekozen. Hij draalde niet met het ter tafel brengen van zijn ontwerp. Het ontmoette heftigen tegenstand bij de rechtsgeleerden zooals hem voorspeld was 3) en bij de regeering, doch werd niettemin met groote meerderheid aange nomen. De real property act, zooals de officiëele titel luidt, of de Torrens-act, zooals zij algemeen genoemd wordt, kwam den l9tea „J'emprunte cette citation, comme celles que je ferai par la suite, Ét un document assez rare je crois, Speeches of Robert Torrens Esq. imprimé Ét Adélaide en 1858." (Gide p. 8). De boekhandelaar deelde mij mede dat, volgens een door hem uit Adelaide ontvangen bericht, het werkje aldaar onbekend! was. 2) Rivier in Zuid-Australie, naar zijn vader genoemd. 3) „Many eminent jurists love and revere the mysteries which they have spent so much time in learning, and cannot bear the rude hand that would sweep away the cobwebs, in spinning which they have spent their zeal and their days for perhaps half a century" (Torrens p. 32).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 22