Iets over „de verschillende rechtstoestanden, waardoor de grond op Java en Madura beheerscht wordt", en de eischen die in verband daarmede aan een daarvan op te maken kadaster voor elke categorie gesteld moeten worden. Met ingenomenheid ontving ik het vereerend aanzoek van het Bestuur onzer Vereeniging, om op deze vergadering het een en ander over het kadaster in Ned.-Indië mede te deelen. De omstandigheid, dat ik niet behoor tot de bevoorrechten, die de gave bezitten hunne denkbeelden gemakkelijk mondeling aan anderen kenbaar te maken, zal, naar ik vertrouw, niet al te zeer schaden aan het doel, overtuigd als ik ben, dat het zoovele oude vrienden en Collega's, maar ook de ambtenaren van het Kadaster in Nederland in 't algemeen waarvoor ik zoo warme sympathie gevoel en waarmede de ambtgenooten in Indië één zijn in het streven naar verheffing van de zaak, die wij allen dienen dat het dus U allen, meer te doen is om iets naders te vernemen omtrent de in richting van het kadaster en de maatschappelijke positie en den werkkring uwer collega's in het verre oosten, dan om een critisch oordeel te vellen over den vorm waarin de stof wordt voorgediend. Om een goed begrip te kunnen vormen van, en vooral om een juist oordeel te kunnen vellen over hetgeen in Indie op Kadastraal gebied wordt gedaan, is 't een vereischte dat men bekend zij met den rechtstoestand waardoor het bezit van den grond daér wordt beheerscht en die in Indië voor 99 °/0 van den bodem zeer veel verschilt met dien in Nederland. Behalve het Souvereiniteitsrecht, door het Ned. Ind. Gouvernement Algemeene Vergadering der Vereeniging voor Kadaster en Landmeet kunde, gehouden te Amsterdam den 17 Nov. 1890.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 235