232 voor te jonge lieden, uitsluiting van vrouwen; de pantj ens of diensten voor de personen zelf zijn afgeschaft, enz. Het bezitrecht of gebruiksrecht, dat door den inlandschen landbouwer wordt uitgeoefend, is ontstaan door de daad der inbezitneming zelve en gewaarborgd door de „adat" dat is het recht der gewoonte, de ongeschreven wet zou men kunnen zeggen. Die „adat" is den in lander heilig en hij respecteert haar meer dan de geschreven wet, zoodat daardoor zijne rechten vrijwel gewaarborgd zijn. De inbezitneming is echter niet geheel willekeurig, zij is gebonden aan locale gebruiken en regels, doch de bezitter kan, zonder geldige redenen, door niemand uit zijn bezit worden verdrongenalleen als er grond verlaten wordt of door overlijden vrij valt, worden, waar communaal bezit bestaat,1) sollicitanten of gerechtigden wegens bloed verwantschap door het Desabestuur in het bezit gesteld van een evenredig aandeel in het gemeenschappelijk bezit Waar daarentegen individueel bezit bestaat, beschikt de bezitter over den grond waarop hij zijn recht uitoefent in zoover naar wel gevallen, dat hij het alleen kan vervreemden aan zijne land- en ras- genooten, niet aan Europeanen of vreemde Oosterlingen, terwijl het bij overlijden, volgens de regels van het Mohamedaansch recht, over gaat op zijne erfgenamen. Eene algemeene administratie van of controle op het bezitrecht bestaat er nietaan registratie, overschrijving of iets dergelijks, is het niet onderworpen. De verhandeling geschiedt soms alleen bij mondelinge overeenkomst, dikwijls wordt er een klein schriftelijk bewijs tusschen partijen ge wisseld door het desahoofd mede onderteekend. Soms geschiedt de overdracht voor den Priesterraad, wat de meest officiëele en legale Communaal bezit beteekent, dat de bebouwde gronden van een Desa (dorp) aan de gezamelijke ingezetenen behoort, deze worden dan jaarlijks tusschen de landbouwers verdeeld, zoodat de verschillende deelen beurtelings door de verschillende rechthebbenden gebruikt worden. Individueel bezit beteekent, dat de grond door persoonlijk rechthebbenden wordt bezeten en niet de gemeente over het geheel, maar elk individu over het hem toebehoorend aandeel beschikt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 238