233 vorm is, die echter meestal vermeden wordt, wegens de daaraan ver bonden kosten. Verder wordt er op allerlei onregelmatige wijze mede gescharreld, als verpanding wegens schulden, verkoop met recht van wederinkoop tot dekking van verkregen voorschotten, tijdelijke ruiling of in gebruik geving, enz. Als men daarenboven bekend is met de onverschilligheid van den inlander voor de grenzen van zijn bezit en voor alle formaliteiten, die niet met zijn „adat" of godsdienst in verband staan, zoodat hij b. v. zeker niet te bewegen zou zijn, om regelmatig kennis te geven van de overgangen of van wijzigingen in de grenzen, dan is voor deskundigen niet noodig om nader aan te toonen, dat een kadaster tot bescherming der grenzen en de indentiteit van het bezitrecht geen raison d'être zou hebben. Hier kan dus zoolang de rechts toestand niet verandert door algemeene toepassing van de agrarische wet, waardoor den inlander de gelegenheid wordt geopend om den door hem bezeten grond in eigendom te verkrijgen, aan geene kadastreering volgens de grenzen van het bezitrecht gedacht worden. Uit een ander oogpunt bestaat er echter, voor deze gronden, dringend behoefte aan de kennis der uitgestrektheid en der opbrengst. Zooals wij vroeger zagen, moet de inlandsche bevolking van den door haar bezeten grond, onder den naam van Landrente, eene zware grondbelasting opbrengen. Daar deze nagenoeg de eenige belasting van de landbouwende bevolking is, die wegens het geringe draag vermogen van den inlander, eene voortdurende bron van zorg, en dikwijls ook van ontevredenheid vormt, is het van het hoogste be lang, dat zij regelmatig en daardoor rechtmatig geheven wordt, wat zonder Kadaster ten eenemale onmogelijk is, zooals de ondervinding in Indie reeds een 80tal jaren op de treurigste wijze leert. Er wordt dus hier dringend behoefte gevoeld aan, wat men kan noemen, een fiscaal kadaster. Daar bij communaal bezit de Desa de éénheid is, die kan worden aangeslagen en zooals wij zagen ook bij individueel bezit niet aan de kadastreering der bezitsgrenzen gedacht kan worden, moet dit kadaster Desa's gewijze zijn ingericht. Behalve de vaste en blijvende zaken, waardoor de bodem verdeeld wordt, als: wegen, waterleidingen enz., moeten de kaarten in de eeste plaats bevatten de cultuur-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 239