234 grenzen. De hierdoor gevormde blokken moeten behoorlijk door kadastrale kenmerken worden aangeduid, en daarvan de oppervlakte berekend en de belastbare opbrengst bepaald worden. Nadat de, door de twee hoofdzaken meting en schatting gevonden ge gevens met elkaar verwerkt en de uitkomsten in eene geschikte boekhouding opgenomen zullen zijnwaarin, naast elk voor afzon derlijken aanslag in aanmerking komend grondstuk, het bedrag der jaarlijks te betalen landrente staat aangeteekend, zal het Gouver nement van Ned. Indië voor de eerste maal met zekerheid kunnen bepalen, hoeveel elke desa van den algemeenen last te dragen heeft en, als leiddraad bij de individueele verdeeling kunnen opgeven, hoeveel de gezamenlijke bezitters van één blok daartoe moeten bij dragen. Het Desabestuur moet dan verder, in overleg met de bevolking en onder controle der ambtenaren van Binnenlandsch bestuur bepalen, hoeveel eiken bezitter in den aanslag der Desa moet bijdragen. Tegen deze wijze van onderverdeeling kan geen bezwaar bestaan, want de indische landbouwer weet, evengoed als de hollandsche boer, met vrij veel juistheid te bepalen, hoe groot zijn stukje grond is, en uit te maken, hoeveel hij betalen moet als hij weet voor hoeveel zijn grond per bahoe is aangeslagen. Om iederen be lastingschuldige met dit laatste bekend te maken, zal het noodig zijn, dat in de „baleh Desa" bij aanplakking wordt bekend gemaakt, hoeveel van elk met name of teekening aangeduid blok jaarlijks per bahoe betaald moet worden, of, dat door de ambtenaren met eiken bezitter wordt nagegaan, in welk blok zijn grond gelegen is en daarbij opgegeven, hoeveel daarvan de aanslag der bahoe bedraagt. Voor dit doel zou eene Desa's gewijze opname, met op zich zelf staande triangulatietjes of polygoonmetingen voldoende zijn. Er mag echter niet uit het oog verloren worden, dat de vroeger genoemde agrarische wet, waarbij den inlander het recht om zijn bezit in eigendom te converteeren gewaarborgd wordt, nog altijd bestaat, en er hier en daar af en toe gebruik van wordt gemaakt, en het volstrekt niet onmogelijk is, dat zij te eeniger tijd meer zal worden gewaardeerd en dientengevolge meer algemeen zal worden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 240