235 toegepast. Hiermede dient dus rekening gehouden te worden. En daar de vestiging en verhandeling van dit agrarisch eigendom moet geschieden bij gerechtelijke acten, die aan in- en öz/^schrijving on derworpen zijn, is voor de verzekering en de richtige administratie dezer verkregen of te verkrijgen rechten een nauwkeuriger en vol lediger kadaster onmisbaar. De dringende behoefte aan gegevens voor de landrenteheffing en het geringe vooruitzicht op conversie, in de naaste toekomst, doen het echter ongemotiveerd toeschijnen, om thans reeds een kadaster geheel naar de eischen der wetenschap ingericht en dat zooveel meer geld en tijd zou vorderen, voor geheel Java en Madura op te maken. Er moet dus maar een middel gezocht worden, om voor de binnenlanden van Java, zoo goed mogelijk, met een minimum van kosten en tijd, in het bezit te geraken van een belastingkadaster, dat tevens de vatbaarheid bezit om de perceelen, die gaande weg in agrarisch eigendom overgaan, zoodanig op de kaarten en in de administratie op te nemen, dat daaraan de noodige bescherming van grenzen en identiteit kan worden gewaarborgd. Zoodanig middel zie ik in een fiscaal kadaster op wetenschap- pelijken grondslag d. w. z., een kadaster, gebaseerd op zeer nauw keurig uitgevoerde en aan de primaire triangulatie verbonden driehoeksmetingen, waarin verder de natuurlijke en blijvende grenzen en aanwezige kenmerken, als: bruggen, palen, steenen gebouwen zeer nauwkeurig zijn verbonden en waarvan de triangulatie en poly- goonpunten zichtbaar en blijvend worden verzekerdzoodat daaraan de perceelen, die in eigendom overgaan, nauwkeurig kunnen worden vastgemeten en met de meeste juistheid op kaart gebracht, terwijl de overige details dan meer globaal kunnen worden behandeld. In een artikel van mijne hand, geplaatst in een Indisch tijdschrift, waaraan de Redactie van het orgaan dezer vereeniging de eer deed, het in haar tijdschrift over te nemen, werd dit stelsel ontwikkeld en aanbevolen. Daarmede zijn proeven genomen die aan de verwach tingen hebben voldaan, zoodat reeds voorschriften zijn gegeven voor de toepassing van deze wijze van werken voor geheel Java en met de algemeene uitvoering in deze richting reeds een begin is gemaakt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 241