240 Door de daarstelling van een kadaster volgens de eigendoms- grenzen, waaraan hier in de eerste plaats eene dringende behoefte bestond, heeft men aan dezen eenvoudigen eisch gemakkelijk kunnen voldoen, door er bij de inrichting der administratie zooveel noodig rekening mede te houden. Dit kadaster heeft men in Indië, ter onderscheiding van het landrente- of fiscale-kadaster, eigendomskadaster genoemd. Ware het mogelijk geweest een rechtsgeldig kadaster daar te stellen, dan zou men daardoor in Indië, meer nog dan in Europa, gebaat zijn geworden, omdat daar aan getuigenbewijs, wegens het onbestendig verblijf der Europeesche, het geringe herinnerings vermogen der Inlandsche en de weinige vertrouwbaarheid der vreemde Oosterlingen. al even weinig waarde valt te hechten als aan de bewijskracht der gebrekkige acten en meetbrieven. Doch dit idéaal was daar nog minder dan hier te bereiken omdat men in Indië op wetgevend gebied uit den aard der zaak eenigszins achterlijk is en nieuwe maatregelen nog moeilijker tot stand te brengen zijn dan in Nederland en er dus niet aan te denken viel, om de daarvoor noodige wetgeving in het leven te roepen, of zelfs, om de daartoe noodige formaliteiten als contradictoire delimitatie, verzekering der grenzen, enz. verplichtend te stellen. Bij de kadastreering is men echter wèl bedacht geweest op de hooge waarde, die in Indië, later, bij kwesties over grenzen enz. aan een vertrouwbaar en deugdelijk kadaster gehecht zal worden, en heeft men al het mogelijke gedaan, om het nieuwe kadaster zoo'n hoogen graad van nauwkeurigheid en volledigheid te geven, als in de gegeven omstandigheden maar eenigszins mogelijk was. Men heeft, naast zeer nauwkeurige opmeting der eigendomsgrenzen, teekens aangenomen om den aard der grenzen aan te duiden even als voor voorwerpen van blijvenden aard, als bruggen, palen, enz. verder teekens om aan te geven of eene afscheiding gemeenschappe lijk is, dan wel tot één der erven behoort en dit alles op zeer duidelijke en goed geordende veldwerken bewaard. Oolc zijn de triangulatie en hoofdpolygoonpunten zichtbaar en bovendien door aanmeting verzekerd. Al was zulks, noch voor de administratie der verponding, noch voor de zekerheid van het bezit en der grenzen direct noodig, zijn

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 246