242 den vorm der oude en nieuwe perceelen, dat, wanneer men de roode lijnen als de wettige grenzen had willen aanhouden, nage noeg elk perceel in consorten geboekt zou hebben moeten worden. Dat heeft men echter niet kunnen doen. Alleen waar blijkbaar gronden van het Gouvernement waren ingenomen, heeft men de onrechtmatige bezitters ddarvan genoodzaakt, hunne grenzen terug te zetten of de ingenomen gronden aan te koopen volgens de grenzen van het nieuwe kadaster. Waar belendende eigenaren het oneens waren of in het onzekere verkeerden, heeft men allen tot overeenstemming of regeling weten te brengen en daarnaar de kadastrale grenzen gericht. Overigens zijn als wettig aangenomen de grenzen, zooals zij op het terrein zichtbaar aanwezig waren en door gerechtigden als hunne werkelijke grenzen werden aangewezen en erkend. Het nieuwe kadaster van de steden en nederzettingen, dat op dit oogenblik voor meer dan 9/io °P Java en Madura gereed is, is dus het zuivere beeld van den actueelen toestand der door gerech tigden als wettig erkende grenzen. In de boekhouding wordt naast elk kadastraal perceel aangeteekend het verpondingnummer en de datum en het nummer der laatste acte, dus die, waarbij het in handen van den tegenwoordigen be zitter is overgegaan; en hiermede is dan, zoo goed mogelijk het verband tusschen de oude en nieuwe administratie in het leven ge roepen. Bij eiken eersten overgang na de in werking stelling van het nieuwe kadaster wordt de kaart op nieuw met het terrein vergeleken, men overtuigt zich nog eens, dat de bestaande en erkende grenzen met het plan overeenstemmen en als er maar eenige afwijking wordt ontdekt, wordt zoo noodig de kaart verbeterd. In die eerste acte wordt het betrokken perceel omschreven door aanhaling der nieuwe kadastrale kenmerken, naast het oude verpondingnummer. De kooper of verkrijger accepteert dus het grondstuk, zooals het op de nieuwe kaart is afgebeeld en kan dus nooit met recht iets meer of anders eischen. Zoodra dus alle perceelen éénmaal zullen zijn overgegaan zal er een zuiveren rechtstoestand van de met titels bezeten onroerende goederen geboren zijn, die, behoudens materiëele fouten, geheel in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 248