243 overeenstemming zal zijn met het kadaster, dat, met het oog op zijne inrichting, de groote zorg, die aan de samenstelling en be waring van het veldwerk is besteed bijna de diensten zal kunnen en, met het oog op de eigenaardige toestanden in Indië, dikwijls zal moeten bewijzen van een rechtsgeldig kadaster. Volledigheidshalve zij nog gezegd, dat bij den tweeden en de latere overgangen, na de ingebruikstelling van het nieuw kadaster, nog alleen de nieuwe kadastrale kenmerken in de acten worden aangehaald, daar, door de medeaanhaling van het verpondingnummer in de eerste acte, het noodige verband tusschen de opvolgende acten reeds is verzekerd. De ^erde categorie van rechten op den grond bestaat, zooals wij in het begin zagen, in het uitoefenen van een soort van soeverei- niteitsrecht op den grond door particulieren, waardoor de opgeze tenen, dat zijn de inlandsche landbouwers, met nagenoeg dezelfde rechten en verplichtingen tegenover bijzondere personen staan, als bij de eerst behandelde catagorie tegenover het Gouvernement. Bij de vestiging dezer rechten is echter door bijzondere voor waarden in algemeene organieke voorschriften gezorgd, dat de be volking niet zoo weerloos staat als vroeger tegenover de vorsten en rijksgrooten; zoodat, bij richtige handhaving der op dat stuk be staande bepalingen, de opgezetenen vrijwel van dezelfde conditie zijn als op de zoogenaamde Gouvts.-landen, en het behoeft nauwe lijks gezegd, dat, behalve de verplichting om voor die zoogenaamde landheeren onbezoldigd heerendiensten te verrichten, zij persoonlijk geheel vrij zijn en de bescherming van personen en goederen geheel beheerscht wordt door de algemeene landswetten en juris prudentie. Met de handhaving dier rechten en verplichtingen tusschen land heeren en opgezetenen is het echter niet altijd zoo bijzonder in den haak vooral, waar de inhalige hardvochtige égoistische behen dige en dikwijls bedriegelijke Chinees zich in de plaats gedrongen heeft van Europeesche eigenaren en dat is voor meer dan 3/4 het geval, schieten de beste pogingen der Bestuurs-ambtenaren, om den inlander in alle opzichten recht te doen wedervaren, dikwijls veel te kort.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 249